Wpis z mikrobloga

#europauniversalis4 #europauniversalisiv

W końcu kupiłem eu4 i nie zawiodłem się - o niebo lepsza od dwójki, w którą ostatnio grałem :). Gram sobie Polską, na poziomie z ułatwieniami dla mnie, żeby trochę się wgrać i ogarnąć o co chodzi. Całkiem ciekawe mam państwo, ale całkowicie ahistorycznie pograłem, zamiast na wschód robię ekspansję na południe, jak skończę teraz wojnę z austrią, rosją i danią to dam screeny. Mam po swojej stronie Szwecję, Litwę, moich wasali, plus jeszcze Branderburgię która walczy tylko z Danią i Francję, która zaatakowała Austrię. Czyli szanse są.

Nie wiem tylko jak tworzyć unię personalną. Raz miałem mariaż z Litwą i zażądałem ich tronu, kiedy mieli słabego dziedzica, czy jakoś tak. Oprócz pogorszenia relacji nic takiego się nie stało, a Litwa by mi się przydała.
  • 3
@dumnie: kiedy żądałem tronu wyświetliło mi się takie okienko, że ich władca ma słabe prawa do tronu czy coś takiego, myślałem że to starczy chociaż na wojnę, żebym mógł ich zwasalizować. Czyli do unii personalnej musimy mieć po prostu szczęście, tak?
@Kampala: Tak sądzę. Też nie rozumiem tego claim throne przy słabym dziedzicu, gdyż nigdy mi nie zadziałało. Wydaje się że ta opcja służy tylko po wymarciu dynastii, gdy chcesz włączyć się w wojnę sukcesyjną z innym państwem, o ten tron.