Wpis z mikrobloga

Siemanko #budownictwo #budowadomu #budowa oraz dodatkowo dla pikanterii #archeologia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Od miesięcy szukam działki na której wybuduję halę biurowo-magazynową 25x10x5.5m aby ostatecznie spełnić moje marzenie rzucenia roboty w #korpo. Niestety, wciąż wszystko co znajduje ma jakiś poważny defekt - nie jest łatwo znaleźć działkę przy drodze wojewódzkiej, nie otoczonej domami jednorodzinnymi aby dostać warunki zabudowy dla takiej hali... Moje ostatnie znalezisko jest świetne, spełnia wszystkie kryteria ALE... Niestety już na mapie zabytek.pl widzę że jest na niej "punkt osadniczy" - oczywiście na działce jest jeden wielki ugór, a 20 lat temu było to pole uprawne i żadnych realnych "zabytków" tam nie ma... Czy jest pośród nas ktoś kto zna się w tym temacie i mógłby mi nawet odpłatnie udzielić jakiś wskazówek, czy np. da się tego czegoś pozbyć i upewnić się że na działce nie siądzie jakiś konserwator zabytków i nie zablokują mi inwestycji na etapie pozwolenia na budowę? Znam przypadki, że warunki zabudowy były wydane pozytywne przez gminę (konserwator nie odpowiedział w 2 tygodnie więc poszło jako "fikcja uzgodnienia"), a problemy zaczęły się dopiero na dalszych etapach ()
  • 14
@Pit1337 Tylko taki, że mógłbym doradzić jakieś działki w okolicy Krakowa/Opola ewentualnie. Niestety odpowiedzi na problem nie znam, ale chociaż zrobiliśmy szum w komentarzach, to może algorytm komuś Twój wpis wyświetli.
@Pit1337: kiedyś klientem firmy dla której pracowałęm był chłopak co wybudował magazyn na płody rolne z bramą tak wysoką, że wjedzie przez nią duży samochód ciężarowy, normalnie małą hala wyglądająca jak stacja kontroli pojazdów, ale był to obiekt rolniczy.
  • 0
@Evert: właśnie wydaje mi się że rolnicy mogą stawiać takie budynki w ramach magazynu na płody rolne, kwestia tylko taka że rolnikiem nie jestem, a dwa - czy to później nie zakwalifikuje się jako samowola budowlana jak okaże się że płodów rolnych tam nie było nigdy...
@Pit1337 Możesz w wkz sobie sprawdzić co jest na działce i ile np. metrów od budowy znajduje się stanowisko archeologiczne. A nawet jak się znajduje centralnie to bierze się archeologa do nadzoru i tyle.
Tzn wkz określa czy jest potrzebny nadzór czy jakieś inne badania ratownicze
  • 0
@Vadzior: czym jest WKZ? Archeolog do nadzoru byłby jeszcze ok, bardziej boję się tego że na działce siedzi konserwator i wpierw poleci w warunkach zabudowy "fikcja uzgodnienia" bo się tym nikt nie zainteresuje aby odpowiedzieć, a jak pójdzie wiążące już pozwolenie na budowę, to wtedy się obudzą i nie zgodzą na halę
@Pit1337 Wkz no konserwator. Ja bym wydrukował mapkę. Narysował gdzie będzie hala i pojechał osobiście do nich. Tylko jak centrala jest w lublinie i są delegatury do konkretnych powiatów to jedź do właściwej delegatury. Pokaż im mapy, powiedz co tu napisałeś, chciej obejrzeć kartę azp i niech Ci powiedzą czy stanowisko wchodzi w kolizję czy nie. Może były tam już badania nawet i jest uwilniona działka, kto wie. I wtedy Ci powiedzą
Niestety już na mapie zabytek.pl widzę że jest na niej "punkt osadniczy


@Pit1337: łokurna według tej mapy, to sąsiad też ma na działce "ślad osadniczy st. 1" xD Czyli lepiej, żeby ze mną nie fikał, bo może mu jeszcze chałupę przesuną? xDDD

@tellet Wszędzie są stanowiska, w polsce jest tego z pół miliona i serio to nic nie znaczy. Jak stanowisko to jeden fragment ceramiki to nawet się macha ręką. Znaczenie mają np cmentarzyska, całe osady, itp ale to jest promil.
Robisz nazdór i elo
@Pit1337: przy budowie to wygląda tak, że to tylko wydłuża procedury o konieczność zrobienia badania archeologicznego, którego koszt to jakieś 800-1500 zł więc przy całych kosztach inwestycji to nic. W praktyce takie badanie często wygląda tak, że archeolog bada stanowisko zdalnie z homeoffice ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ps. możesz ugadać się z właścicielem gruntu że robi takie badanie i ty pokrywasz jego koszt i dopiero potem (jak
  • 0
@KONONOWlCZ: Zakup z mojej strony dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy i potwierdzeniu że konserwator/archeolog nie będą stać mi na drodze.

Swoją drogą, jeśli czyta to jakiś archeolog mogący przeprowadzić takie badania, to serdecznie zapraszam do współpracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)