Wpis z mikrobloga

Cześć, pracuje w branży finansowej, a dokładniej w audycie. Mam trochę wiedzy rachunkowej i ogólnej z finansów, ale chciałbym iść z biegiem czasu i być bardziej wyedukowany w kwestiach analitycznych. Python wydaje mi się ciekawym językiem programowania dla finansów, Czy to dobry wybór i czy rozpoczęcie nauki programowania od pythona jest w ogóle możliwe/efektywne? Jeśli nie to od czego najlepiej zacząć jeśli wiąże przyszłość z finansami?
#gielda #finanse #python #programowanie
  • 11
@Jcmg: jak finanse, to ja bym zapytał najpierw, czy dobrze znasz excela, tak żeby jakieś modele tam tworzyć?
w tym powineneś być mocny na 95% (a nie tak jak wykorzystuje pani Zosia excela na 15%)

jeżeli chodzi o jakies modele, prognozy, to jak chcesz wyjść z excela , to python powinien być OK

jak masz specyficzne zastosowania, to szukaj gdzie jest popularna biblioteka z funkcjami do tego co chcesz robić, a
@Jcmg: R to język stworzony pod statystykę i do tego składniowo bardzo podobny do pythona. A python to taki język do wszystkiego. Na studiach jak miałem zajęcia z statystyki to właśnie robiliśmy to w R. Masz gotowe datasety etc.

A co do SQLa to tak, jest wymagany. Moja siostra chciała zostać analitykiem i SQL to była u niej podstawa, ważniejsza niż R czy Python
@Jcmg: to jak więcej jest w pythonie to ucz się pythona. Zrozum jedno - wybór języka to nie jest jakaś wielka decyzja życiowa, a python akurat jest tak łatwy, że powoli zaczynam wierzyć że małpa by się nauczyła w tym programować.
@Jcmg: Python i SQL. Większość big data siedzi na PY/Scali. R czy SAS to nisza, głównie używana w R&D co może być zaletą patrząc na ilość chętnych do pracy w analityce czy inżynierii danych bo łatwiej ci będzie znaleźć pracę i nie będziesz musiał konkurować z masą ludzką. Z drugiej strony masz mniej firm do wyboru.
Jednak jak patrzę na oferty pracy to R


@Jcmg: nie słuchaj tych ludzi, R to straszny shit, który może miał sens w przeszłości albo jak się go po prostu nauczyłeś. Python jest najlepszym językiem "pomocniczym" do wszelakich zastosowań