Wpis z mikrobloga

W jaki sposób w w domowych warunkach (czyli nie mam demagnetyzera itd..) nieodwracalnie uszkodzić dysk HDD bez rozbijania go na kawałki?

Mam spora ilość dysków którą chciałbym oddać do skupu, ale też mieć pewność, że dane są niedwracalnie usunięte. Posiadam mocny magnes neodymowy ale to pewnie za mało, do mikrofalówki się nie odważę wkładać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #komputery #kiciochpyta
  • 14
@nicspecjalnego: format z nadpisaniem wystarczy, by domowi spece nie dali rady. Wiertarka i otwór przez dysk, w takim miejscu, by na pewno oberwał talerz - tyle wystarczy, by nie dały rady nawet firmy odzyskujące dane (a przy okazji, jeśli tych dysków masz więcej, ten sposób jest chyba najszybszy). A jak chcesz uzyskać pewność na poziomie "no teraz, to nawet FBI nie da rady", to po przewierceniu popraw jeszcze przy pomocy solidnego
@Kryspin013:

shred działa na plikach a nie urządzeniu blokowym.


Odpal sudo shred /dev/sda i powiedz jak bardzo nie działa na urządzeniach blokowych. I dare you :)

Za wikipedią:

shred can be invoked either on ordinary files or on devices (such as hard disk partitions), which are represented as files in Unix


Z mana:

[...] it is common to operate on device files like /dev/hda [...]
manualem shreda i tam nie znalazłem nic o tym:


Też mnie trochę zdziwiło, że jedyna wzmianka o tym jest tylko w sekcji o tym, że domyślnie nie usuwa plików, bo często jest używany właśnie do mazania po dyskach/partycjach. Podejrzewam, że to dlatego, że jak shred powstawał, to każdy user wiedział, że urządzenia w uniksach są "plikami", więc jak piszesz po "pliku", który jest urządzeniem blokowym, to po prostu piszesz po tym właśnie