Wpis z mikrobloga

Mirki zastanawiam się nad wyborem opon do samochodu. Na naklejce i w instrukcji piszę że fabrycznie powinny być 205/60 r16 92V i właśnie z tym V jest problem bo jak się okazuje monopol na ten rozmiar ma Michelin koszt około 2600 zł. I tak sobie myślę czy by nie wrzucić zamiast 92V to 92H czyli zamiast do 240 km/h to 210km/h. Co ciekawe sam samochód ma vmax w instrukcji 185km/h. Co myślicie wrzucać dużo dostępniejsze i tańsze z indeksem H czy brać drogie micheliny?

#samochody #motoryzacja #mechanikasamochodowa #mechanika #opony
  • 6
via Android
  • 0
@bubel119 dobra dzięki, sprawdziłem i w przypadku samochodu który pojedzie max 170 w instrukcji było by zastosować indeks W czyli do 270km/h ( ͡º ͜ʖ͡º). Toyota we wszystkich kołach 16 nakazuje indeks V. Tak naprawdę niezależnie ile samochód jest w stanie pojechać, ciekawe ¯_(ツ)_/¯
@lubiep: indeks prędkości to nie jest 1:1 parametr związany z tym z jaką prędkością jeździsz, bo dobiera sie go również pod kątem mocy, nacisku na oś, geometrii pracy zawieszenia itd.
Ale jakoś tam. orientacyjnie pewnie ma sens.
Na zimę H pewnie da radę, jak latem planujesz latać z vmax to załóż takie jakie mają być.
via Android
  • 0
@hellfirehe obstawiam że większość osób, które mają starsze samochody, ponad 10 letnie jeżdżą na oponach o niższymi indeksie. Za każdym razem jak wpisywałem z wielu modeli aut opony takie jakie wedle producenta powinny być okazywało się że michelin jest monopolistą albo inna firma hankook, continental, goodyear lub bridgestone. Co ciekawe nigdy nie było tak żeby np Michelin i Goodyear mieli ta sama oponę pewnie to nie przypadek... ( ͡º ͜ʖ