Wpis z mikrobloga

Czy ja dobrze rozumiem, że w głośnej „ustawie o wiatrakach”, krytyka skupia się na tym, że ktoś przyjdzie i wywłaszczy ludzi pod niemieckie farmy wiatrowe? Ok, to czysto informacyjnie, trzy krótkie, podstawowe fakty, które tak tu tylko zostawię na potrzeby zauważenia kiedy ktoś Cię będzie próbował zrobić w konia:

1. Zgodnie z art. 113 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wywłaszczenie nieruchomości jest możliwe jedynie na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Taki obiekt nie może być prywatny.
2. Na podstawie art., 112 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wywłaszczenie może mieć miejsce jedynie w sytuacji, w której bez wywłaszczenia nie da się osiągnąć celu publicznego, tj. kiedy np. nieruchomość stoi na drodze planowanej autostrady – i jakby to powiedzieć – no inaczej się nie da. To bardzo utrudnia takie inwestycje.
3. Wiatraki dołączają do art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który zawiera cele publiczne, tj. takie na które można wywłaszczać i staną w rzędzie z: ulicami, ścieżkami rowerowymi, murem na granicy Polski i Białorusi, obiektami sportowymi z Igrzysk ministra Sasina w 2023 roku, urządzeniami łączności publicznej, liniami kolejowymi, obiektami z Euro 2012, lotniskami i urządzeniami do obsługi ruchu lotniczego, portami, przystaniami, wodociągami, kanalizacją, urządzeniami wodnymi, morskimi farmami wiatrowymi, elektrowniami szczytowo-pompowymi, obiektami poczty, wojska, ochrony zabytków i miejsc kaźni, kopalniami, składowiskami wodoru, cmentarzami, ciągami pieszymi, placami, parkami, przychodniami, szpitalami itd. itd.

W razie uznania, że decyzja o ulokowaniu na Twoim terenie takiej inwestycji jest niewłaściwa co do zasady, bo np. samorząd ma do dyspozycji inne, równie dobre miejsca lub zakwestionujesz odszkodowanie – będziesz mógł skarżyć ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego i ewentualnie potem także do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dobrze by było, gdyby o nominacjach w jego zakresie nie orzekała KRS, w której 19/25 miejsc zajęli delegaci tych samych ludzi, którzy chcą Cię wywłaszczyć, c’nie?

Przeleciałem oczami złożony projekt ustawy, który to dokument ma niestety ponad 100 stron i nie da się jeszcze w nim wyszukiwać za pomocą „ctrl+f”, więc mogłem coś przeoczyć, ale po lekturze poważniejszych źródeł niż Pan @Balonowy21 nie widzę poważniejszych zarzutów niż to, że „będzie można wywłaszczać pod wiatraki i teraz Siemens nas wyrzuci z domów”. Nie pamiętam takiego zamieszania wśród PiS wokół inwestycji sportowych na Igrzyska w 2023 roku, gdzie zapisy – tak się składo – że pachniały tożsamo.

Projekt: https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/Projekty/10-020-16-2023/$file/10-020-16-2023.pdf

A co do tego muru na granicy Polski i Białorusi oraz Igrzysk Sasina w 2023 to żeby nie było, że nie podaję źródeł – odpowiednio są to art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej oraz art. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Zapraszam do dyskusji bo nie jestem nieomylny i jestem otwarty na inne punkty widzenia (nie na Pana polityczny spam Panie Pośle).

#prawo #bekazpisu #factchecking #autorskie #afera #sejm
  • 16
  • Odpowiedz
@PositiveRate: prawo prawem, a rzeczywistość jaka będzie wszyscy wiemy.
Zresztą, tu nie chodzi o ot kto będzie właścicielem, a kto zgarnie kasiorę za turbiny i za serwis w przyszłości. A to ciężka kasa. Grubaśne miliardy.
To, ze właścicielami tych farm bez pożytku będą Polacy to Niemcom przeszkadzać nie będzie. Ważne, że Siemens uratowany i o to w tym wszystkim chodzi.
  • Odpowiedz
  • 67
@onucoutkajpysk: to jak prawo prawem, a rzeczywistość będzie jaka będzie to po co zmieniać prawo albo się o nie burzyć? XD Poproszę o odrobinę merytoryki, a nie coś w stylu „ty to młody jesteś, życia nie znasz”. Pozdrawiam!
  • Odpowiedz
  • 29
@Imperator_Wladek: czytałem jej opinię i jeśli pójdzie za tym doktryna i orzecznictwo (a tak się pewnie stanie) to już w ogóle nie będzie tematu. Na potrzeby wpisu założyłem jednak, że ten wątek nie istnieje ponieważ widziałem też głos odmienny oraz tylko raz to przeczytałem, a tekstu jest dużo, a sam na dodatek nie zajmuję się ugn na co dzień, więc nie chciałem poruszać tego i rozstrzygać, szczególnie jeśli - nawet
  • Odpowiedz
@PositiveRate z tymi wiatrakami to jest tak ze nikt nie chce, ale jak niedaleko mnie (25km) firma szukala miejsca i poszla na spotkanie rady powiatu czy tam gminy powiedziec ze szuka i powiedzieli jaka stawka za wiwtrak na twojej dzialce to radni sie malo nie pozabijali zeby to u nich stawiali xd
  • Odpowiedz