Wpis z mikrobloga

Mireczki drogie,

Ostatnio robię porządek na dysku ze zdjęciami. Mam ich w #!$%@?, więc muszę sobie temat automatyzować.

Na razie udało mi się ogarnąć duplikaty za pomocą programu Czkawka. Ale pozostały jeszcze inne kroki.

1. Mam dużo zdjęć przedstawiających jakieś kartki, paragony, ceny w sklepach, itp. Czy da się jakoś wyłapać automatycznie takie zdjęcia? Myślałem o jakimś skrypcie w Pythonie by sprawdzał histogram środkowej części zdjęcia

2. Wiele zdjęć jest w niepotrzebnie dużej rozdzielczości. Powiedzmy że do celów albumowych wystarczy mi rozdzielczość 4K. Co polecacie do masowego skalowania takich zdjęć?

3. Jakie kroki jeszcze polecacie w ogarnianiu takiego bajzlu?

Pozdrawiam cieplutko ()

#fotografia #nas #backup #linux
  • 5
  • Odpowiedz
@SuperStefan:
Zależy jakie masz metadane. Najlepiej chyba grupować w foldery po dacie bo to jest jakiś logiczny porządek opisujący kiedy sesja była robiona.
Histogram masz w pakiecie imagemagick. Możesz też go użyć do zmieniania rozdzielczości do tych 4k.
  • Odpowiedz
@SuperStefan: jak chcesz zaoszczędzić na miejscu i nie zależy ci na formacie, to polecam konwersję do nowoczesnych formatów graficznych avif (nie najgorzej wspierane, woooolna konwersja) lub JPEG XL (najlepszy format, ale dość słabe wsparcie) lub od biedy do webp. AVIF potrafi zejść z rozmiaru tak 50% z kompresją w stosunku do jpega (kompresja 50%, w której nie widzę różnicy pomiędzy oryginałem a skonwertowanym plikiem).

Do konwersji i zmiany rozmiaru fajny jest
  • Odpowiedz