Wpis z mikrobloga

Eh znów problem z #windows10
Od pewnego czasu na dwóch komputerach, jeden do PC tylko do gier, drugi to laptop tylko do pracy, mam taki problem, że czasem nie załaduje mi się poprawnie pasek start, tzn. jest on widoczny, ale nie ma na nim żadnych ikonek i nie działa przycisk, jak go klikam to cały obraz mignie na czarno i tyle, pewnie się restartuje explorer.
Nie wiem czy to zepsuła jakaś aktualizacja czy co? Najczęściej system włączy się normalnie tak że działa wszystko, ale np. dzisiaj na PC 3 razy musiałem restartować kompa (sam restart procesu explorer nic nie zmienia) i dopiero za czwartym razem włączył się poprawnie.

Da się jakoś na #windows zajrzeć w logi? Jest tutaj jakiś katalog logs gdzie będą wszystkie logi systemowe? Bo coś się pewnie wywala, może to jakiś sterownik, a nie wiem do tego dojść co jest grane.

Na laptopie z windows 11 nie mam takich problemów, ale tych dwóch nie chcę aktualizować, bo na win11 nie da się pracować, tzn. sporo rzeczy się wywala, nawet tak podstawowych narzędzi jak docker, kolega próbował przejść na 11 i wracał na 10 :D, PC do gier też nie chcę aktualizować, bo również boję się o stabilność.

#komputery #systemyoperacyjne #microsoft
  • 4
@voot:

Da się jakoś na #windows zajrzeć w logi? Jest tutaj jakiś katalog logs gdzie będą wszystkie logi systemowe? Bo coś się pewnie wywala, może to jakiś sterownik, a nie wiem do tego dojść co jest grane.


Start -> Podgląd zdarzeń (ang. event viewer)

Następnie logi systemu windows, zakładka system lub aplikacje.
@voot: ale ten win10 to ty aktualizujesz/paczujesz? Któraś poprawka rozwalała pasek start w win10 i kolejne usuwały ten klops - chyba, że coś poinstalowałeś / przekombinowałeś
@altabix: @jednorazowka: nic z tym specjalnie nie robię, jedynie tyle co się tam w tle aktualizuje, ale PCta włączam rzadziej, możliwe że na lapaczu jest bardziej aktualny, bo odpalam go codziennie od poniedziałku do piątku :D

Jednak teraz jak sprawdzam, to PC jest aktualny, OS build to 19045.3693 a z tego co widzę, to ta poprawka o której mówisz ma Version: OS Build 18362.449.

@DeIziii: no to tam mam: