Wpis z mikrobloga

Cześć.
Jest to moje pierwsze doświadczenie z Raspberry i napotkałem pewien problem, w którym potrzebuje pomocy.

Kupiłem Używane Raspberry Pi 3B w celu wykonania oświetlenia ambilight za telewizorem na podstawie tego filmiku:

https://youtu.be/urOEHzbV48A?si=YpZbsiphDuUjHVSZ

I mam problem. W minucie 5:30 kiedy wpisuje hasło w programie Bitvise wyskakuje komunikat że hasło nie jest poprawne. Podobnie mam w Putty. I teraz pytanie do was: czy jest możliwe że wcześniejszy użytkownik zmienił hasło i przez to nie mogę się zalogować do tego urządzenia? Czy mogę w jakiś sposób zmienić to hasło?

#raspberrypi #elektronika
  • 15
  • Odpowiedz
@Jankojaneczko93: Bez patrzenia na film - hasło jest na karcie SD. Wgrywałeś swój system na kartę SD czy używasz tej którą dostałeś z malinką o ile była? Jak wgrywasz swój system to hasła poprzedniego właściciela nie istnieją, dowiedz się jakie jest standardowe hasło w systemie który wgrywasz.
  • Odpowiedz
Ok, więc używam swojej karty, na którą nagrywam nowy system z oficjalnej strony. Więc rozumiem że brak jakiegoś hasła od wcześniejszego użytkownika nie jest tu problemem tylko moja niewystarczająca wiedza? Mimo wszystko wpisuje hasło, które teoretycznie powinno być ok: raspberry, natomiast dalej nie wiem dlaczego nie chce mi to przejść dalej.
  • Odpowiedz
@Jankojaneczko93: jeśli to świeży system, startuje jak na filmie i podajesz na pewno username: pi, a hasło raspberry, to musi zadziałać. Jeśli nie, to któryś z kroków jest błędny:
- startujesz jednak z systemem od poprzedniego użytkownika (sformatuj ta kartę, wgraj jeszcze raz świeży system)
- coś źle wpisujesz. Może caps włączony?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: tzn, rozumiem że cały system jest na karcie sd tak? Więc wgrywam nowy system na swoja kartę, nie od sprzedającego. Poprobuje dalej, natomiast hasło wpisuje napewno ok więc nie rozumiem o co chodzi
  • Odpowiedz
@Jankojaneczko93: tak, cały system jest wyłącznie na karcie, nie da się zahasłować samego raspberry sprzętowo. Logujesz się po ssh przez putty? Co widzisz na ekranie? Może logujesz się na złe IP i "bad password" odpowiada ci jakieś zupełnie inne urządzenie, nie twoje raspberry? Może spróbuj podpiąć monitor i klawiaturę wprost do raspberry i wtedy zobacz, co się dzieje.
  • Odpowiedz
@Jankojaneczko93: przy którejś z nowych wersji systemów na malinkę miałem tak że logowanie ssh hasłem było domyślnie wyłączone i trzeba było włączyć w ustawieniach najpierw. Poszukaj w ten deseń.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Robię wszystko tak jak gość na filmie. Podłączyłem raspberry kablem ethernet do routera, zalogowałem się do swojej sieci domowej gdzie odczytałem dobry numer IP raspbery i nie udaje się zalogować, po którejś próbie wpisania tego samego hasła wyskakuje błąd, natomiast w Putty dostaje komunikat " password denied". Mnitaora niestety nie mam i nie mogę tego zrobić w ten weekend, a szkoda. Jak będę miał możliwość to się dalej odezwę w
  • Odpowiedz
@Jankojaneczko93: bitvise czy putty to tylko klient SSH, którym się łączysz, chodziło mi bardziej o to, skąd wiedziałeś, jakie IP ma twoje raspberry i czy na pewno było dobre. Jeśli tak, to zostaje jeszcze możliwość, że SSH masz na rpi domyślnie wyłączone (faktycznie tam chyba coś takiego było) i tu niestety monitor niezbędny. Albo telewizor z wejściem HDMI, też wystarczy.
  • Odpowiedz