Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (864)

Rosja
Władze obwodu królewieckiego zwróciły się do MSZ Rosji o podjęcie negocjacji z Litwą w sprawie otwarcia przejścia granicznego Dubki-Rambinas. Gubernator Anton Alichanow złożył takie oświadczenie na konferencji prasowej w Zgromadzeniu Ustawodawczym. Więcej w linku.
Źródło

Ukraina
Blokada granicy Polski z Ukrainą trwa już prawie trzy tygodnie. Kierowcy znaleźli się w trudnej sytuacji, strona ukraińska przygotowuje ewakuację, a szkody dla gospodarki szacuje się już na setki milionów euro. Z informacji straży granicznej wynika, że ​​w kolejkach stoi około 2300 ciężarówek. Ukraina w Polsce w zasadzie nie ma z kim rozmawiać. Po wyborach stary rząd podał się do dymisji, a nowy jeszcze nie powstał. Jak poinformował Derkacz, do samorządów Lublina i województwa podkarpackiego skierowano wnioski z prośbą o zapewnienie kierowcom niezbędnych warunków.
Źródło

Według wstępnych szacunków, w październiku ukraińska gospodarka wzrosła o 10,5% w porównaniu do września ubiegłego roku. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w październiku 2023 r. w porównaniu do października ubiegłego roku wyniesie około 10,5% (±2%). W rezultacie tegoroczny wzrost gospodarczy szacowany jest na 5,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. „W październiku wzrost PKB przyspieszył do 10,5%. Pozytywnymi czynnikami, które przyczyniły się do wzrostu gospodarki, są wysokie plony w rolnictwie oraz sprzyjająca pogoda, która zapewniła wysokie zbiory. Stabilna sytuacja w energetyce oraz działanie tymczasowego korytarza dla ruchu statków cywilnych do portów Wielkiej Odessy” – wyjaśniła Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swiridenko.
Źródło

Według stanu na 24 listopada przez czarnomorski korytarz humanitarny, którego bezpieczeństwo zapewniają Siły Zbrojne Sił Zbrojnych Ukrainy, przepłynęły już 153 cywilne statki z żywnością przewożące ponad 5,6 miliona ton metrycznych zboża i innych ładunków, wspierając rolników i inne przedsiębiorstwa na Ukrainie
Źródło

Białoruś
Na spotkaniu z przedstawicielami prorządowych partii politycznych i organizacji społecznych przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Łukaszenki Ihar Karpenko podał konkretny termin, w jakim powinna odbyć się na Białorusi kolejna kampania przed wyborami prezydenckimi. Według Karpenki wybory prezydenckie odbędą się nie później niż 20 lipca 2025 roku. Na Białorusi nie było kampanii wyborczych od sierpnia 2020 r., kiedy wybory prezydenckie zakończyły się masowymi protestami, które zostały stłumione siłą, oraz represjami, które nie ustają do dziś.
Źródło

Litwa
„Również w 2024 r. będziemy musieli poświęcić dużo czasu i wysiłku na zarządzanie kryzysami i zapobieganie ich skutkom. Możliwe są jednak jeszcze gorsze scenariusze, które mogą bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo państw bałtyckich. Dziś nie wydają się już one nierealne” – dodał. – powiedział litewski minister spraw zagranicznych, wyjaśniając, że „na Ukrainie broni się obecnie porządku opartego na zasadach. Dlatego też zwycięstwo Ukrainy jest sprawą egzystencjalną nie tylko dla państw bałtyckich, ale także dla Zachodu, a nasze wsparcie dla Ukrainy walka jest najwyższym priorytetem w najbliższej przyszłości.” Dodał, że w stanowisku Zachodu coraz bardziej widoczne są oznaki zmęczenia wojną." powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis na 29. posiedzeniu Rady Bałtyckiej w Tallinie.
Źródło

Łotwa
Przeciwko krajom bałtyckim wykorzystywane są elementy wojny hybrydowej, aby zwiększyć napięcie w regionie – podkreślił łotewski minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš, który w piątek uczestniczył w 29. Radzie Bałtyckiej w Tallinie. Ministrowie spraw zagranicznych Łotwy i Estonii uczestniczyli także w ceremonii wręczenia Nagrody Językowej Ministrów Spraw Zagranicznych Łotwy i Estonii. Nagroda Językowa jest ważną tradycją w stosunkach łotewsko-estońskich. Zdaniem Ministra Spraw Zagranicznych Łotwy promowanie zainteresowania językiem i kulturą drugiego kraju wzmacnia wzajemne zrozumienie i przyjazne stosunki. Minister podkreślił, że publikacja antologii „Introvertu balle” w języku estońskim jest ważnym wydarzeniem w stosunkach i życiu kulturalnym Łotwy i Estonii – poprzednia i jedyna antologia od czasu odzyskania niepodległości ukazała się w 1997 roku.
Źródło

Estonia
W piątek 24 listopada na przejściu granicznym w Narwie trwały przygotowania do ewentualnego zamknięcia granicy z Federacją Rosyjską. Na moście zainstalowano dodatkowe bariery, w tym przeciwczołgowe. W czwartek 23 listopada Komenda Główna Policji i Straży Granicznej poinformowała , że ​​w związku z pogarszającą się sytuacją migracyjną przejście graniczne w Narwie może zostać zamknięte. W takim przypadku powrót do Estonii będzie utrudniony, dlatego władze nie zalecają wyjazdów do Federacji Rosyjskiej. Do wtorku estońska straż graniczna w listopadzie 434 razy odmówiła cudzoziemcom przekraczania granicy. Spośród nich 422 przypadki miały miejsce na wschodniej granicy lądowej, a lwia część (86%) miała miejsce na przejściu granicznym w Narwie. Bariery przydadzą się także w przyszłości, gdyż od 1 lutego rosyjskie przejście w Iwangorodzie będzie zamknięte z powodu przebudowy.
Źródło

Polecam:

Zgodnie z deklaracjami władz w Kijowie ok. 174 tys. km2 terytorium Ukrainy potencjalnie wymaga rozminowania. To niemal jedna trzecia całego jej obszaru. Choć szacunki te wydają się zawyżone, to zagrożenie związane z minami i niewybuchami, dotyczące rozległych fragmentów powierzchni państwa, przede wszystkim na wschodzie i południu, stanowi realny problem. Od początku pełnoskalowej wojny z Rosją śmierć na skutek eksplozji min i innych ładunków wybuchowych potwierdzono dotąd w odniesieniu do 261 ofiar.

Komentarz Krzysztofa Nieczypora (OSW)

Ukraina – największe pole minowe świata

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja