Wpis z mikrobloga

Mireczki z czujnikami temeratury na #zigbee - potrzebuję waszej pomocy z wyborem czujników temperatury.

Chcę ich użyć do sterowania grzejnikami elektrycznymi w domku "letniskowym". Generic thermostat w oparciu o gniazdko zigbee i czujniki temperatury działa wystarczająco dobrze - ustawiam grzejnik na 75%, wtyczka go włącza i wyłącza w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Główny cel to nie dopuścić do zamarznięcia instalacji w zimie i mieć możliwość ogrzania domku przed wyjazdem na weekend aby nie wchodzić do wyziębionego domku z małym dzieckiem i czekać zanim kominek zrobi robotę.

Mam 2 rodzaje czujników: TuYa WSD500A (na 2xAAA) i SONOFF SNZB-02 (CR-2450) i widzę między nimi olbrzymią różnicę w czasie reakcji. TuTa raportuje co ~5 minut, SONOFF co ~30 sekund - wybór dość oczywisty, ale z drugiej strony nie jestem przekonany do raportowania baterii

W Tuya od wczoraj poziom baterii spadł 1%, Sonoff mam już ponad pół roku i nadal pokazuje 100% i boję się że w losowym momencie padnie bateria bez ostrzeżenia, i jest ryzyko że skończy się na tym że przez cały tydzień grzejnik będzie grzał non-stop, lub co gorsza przez cały tydzień będzie wyłączony i w zimie zamarzną rury.

Mam więc do was pytanie jakich czujników temperatury wy używacie, czy musieliście wymieniać już baterie, oraz co jaki czas czujnik raportuje temperaturę i poziom baterii.

#smarthome #homeassistant #zigbee
Diabl0 - Mireczki z czujnikami temeratury na #zigbee - potrzebuję waszej pomocy z wyb...

źródło: imgonline-com-ua-twotoone-U9b1hQ5v6M2m

Pobierz
  • 7
boję się że w losowym momencie padnie bateria bez ostrzeżenia, i jest ryzyko że skończy się na tym że przez cały tydzień grzejnik będzie grzał non-stop, lub co gorsza przez cały tydzień będzie wyłączony i w zimie zamarzną rury.


@Diabl0: jeśli jest takie ryzyko, to myślę że niezależnie od czujnika, na który się zdecydujesz, warto byłoby uwzględnić scenariusz braku odczytów z czujnika.
  • 0
@Noniusz: To jest oczywiste i mam już automatyzacje do tego, co nie zmienia faktu że chciałbym jednak znaleźć coś co z wyprzedzeniem i pewnością poinformuje o konieczności wymiany baterii zanim one padną a nie chce mi się budować własnych czujników na ESP i kombinować gdzie wepchnąć zasilacze (pomimo że było by to najbardziej bezobsługowe).
@Diabl0: Przed sezonem grzewczym zawsze zmień baterie.
Daj tam więcej czujników i skorzystaj z średniej z nich wszystkich - polecam https://github.com/Limych/ha-average
Wtedy nawet jak jeden padnie, to będziesz miał temperaturę z drugiego. A dzięki temu także możesz sobie mierzyć temperaturę w kilku punktach.
W Z2M masz funkcję availability, która wytnie czujnik, jeśli długo nic nie wyśle - sam ustalisz jak długo ma czekać.
@Diabl0: dziś akurat mi (prawdopodobnie) padła bateria w tym Sonoffie po długim czasie na zewnątrz i niestety, ale ciągle raportuje tą samą temperaturę - "zawiesił" się. Niemniej poziom % baterii zgłaszał po kolei coraz mniejszy, co 10-20% jakoś
Miałem ten sam problem w pomieszczeniu myjki na firmie, grzejnik elektryczny z niesprawnym termostatem, grzał po 20 stopni jak potrzebowałem tylko ochrony przed zamarzaniem. Tam co prawda nie ZigBee, a wifi, ale na początek zastosowałem właśnie czujnik temp i gniazdko wifi z gosunda. Nie było źle, ale przypadkiem wpadłem na gotowe rozwiązanie - gniazdko-termostat wifi. Sprawdził się idealnie zeszłej zimy, wpięty do apki Tuya, ładnie załączał i rozłączał kiedy trzeba. Oczywiście nie