Wpis z mikrobloga

Dzień dobry.
Przychodzę z pewną prośbą/zapytaniem i liczę na dobrą duszę która łopatologicznie coś mi wytłumaczy.
Mieszkam od kilku miesięcy w wynajmowanym domu z lat 70, ocieplonym z nowym dachem, okna stare, powierzchnia 100 M2 z nie używana górą. Narazie nie mogę nic z oknami zrobić bo chałupka nie jest moją.
Zastałem tu piec na pellet: Krzaczek SKP MAX. 12 KW. Nigdy nie używałem pelletu i szczerze to nie mam pojęcia czy ustawienia jakie tu zastałem są poprawne. Grzejemy wodę oraz od niedawna kaloryfery. Moją uwagę zwróciło zużycie pelletu przy temperaturach obecnych 0 do -7, około dwóch worków na dobę a w domu pali się w godzinach 5-7 rano oraz od 16 do 24. Temperatura ustawiona w dzien na sterowniku pokojowym to 21,6 stopnia a w nocy 19, przy obecnej temperaturze zewnętrznej ledwo ledwo dociąga do 20 stopni w dzień.
Wrzucam linka do dwóch serii zdjęć, instalacji oraz ustawień na piecu. Czy byłaby jakaś przemiła osoba która podpowie czy jest tu jakiś karygodny błąd w ustawieniach oraz jaką przyjąć taktykę na zimę z godzinami palenia i temperaturą, no i czy takie zużycie pelletu jest ok. Naprawdę nie mam o tym pojęcia, a chce się podszkolić żeby piec nie miał przede mną tajemnic.

Zdjęcia w serwisie WeTransfer, bezpieczne.

Instalacja:
https://we.tl/t-rzDGgoKrwY

Ustawienia: https://we.tl/t-D8Jqv3AZSP

Z całego serca wam z góry dziękuję.

#pellet #ogrzewanie #zima #dom #kaloryfery #budownictwo
  • 4
@experboxingman: w instalacji z grzejnikami całkiem normalne spalanie. Nie jest to piec też na ekogroszek przypadkiem? Przeczytaj najpierw instrukcje, ale wysterować piec na pellet pod swoja instalacje to dobry sezon i to metoda prób i błędów. Przede wszystkim wylaczylbym chyba priorytet bojlera i sprawdził ustawienia sterownika pokojowego. O ile piec nie działa cały czas to może się załączać jedynie kiedy jesteście w domu, co już jak widzę ustawione. Histereza powinna dobijać
@Reanef: Normalne? To mnie uspokoiłeś trochę. A czy taka taktyka palenia 2x dziennie jest ok czy ekonomiczniej podtrzymywać temperaturę dłuższy czas?

Nie wiem czy ekogroszek też.

A które ustawienia sterownika pokojowego byś zmienił?
@experboxingman: no ja mam inny piec przede wszystkim bo tylko pellet ale jak Twój też gryzie ekogroszek to będziesz mieć mniejsze spalanie bo szybciej nabije temperaturę. Poszukaj grupy FB dla swojego kotlata na pewno będziesz mieć lepszą pomoc. W minusach większych peleciaki tak żreć potrafią, szczególnie przy mniejszej bezwładności cieplnej i szybkim wychładzaniu się powietrza w domu. Zobacz czy kaloryfery masz nie zapowietrzone i możesz wyłączyć priorytet grzania wody w bojlerze
@experboxingman: u mnie np w zasadzie rozpala się raz dziennie ale to u mnie - ja mam wysterowany piec pod włączenie grzania wody w godzinach 15-24 i "wyrzut" nadmiaru ciepła w podłogówkę plus sterownik pokojowy ten sam pilnujący temperatury dziennej w godzinach 15-22 i 5-8 a w praktyce włącza się raz dziennie chyba że wodę spuszcze ciepła