Wpis z mikrobloga

Mam w domu dwa routery mikrotika hapac2. Jeden jest na korytarzu i ma włączone WiFi. Drugi ma wyłączone WiFi.
Jeśli mam w korytarzu to mam pokryte 100% domu, jednak wtedy nie jestem zadowolony z prędkości na laptopie w pokoju. Dzieli nas jedna ściana, ale laptopy mają wyraźny problem z prędkością. Takiego problemu nie ma np iPhone.

Mam możliwość ustawienia drugiego routera i włączenie WiFi w tym pokoju. Czy jest sens i czy to będzie dobrze działać jeśli będą dwa routery z WiFi w odległości 3-4m?

Niestety nie mam jak puścić skrętki do laptopa a nie chce dawać na podłodze
#mikrotik #siecikomputerowe #pcmasterrace
  • 11
Będzie działac, ale ustaw aby każdy AP nadawał na innym kanale, np. router na kanale 1, a router nr 2 na 10 (w wypadku pasma 2,4GHz), i podobnie trzeba zrobić z pasmem 5Ghz. Nie wiem czy Mikrotiki umieją w roaming. Pewnie nie, więc może warto zrobić osobne SSID.
@crazy_wolf: 1. pasma wifi o szerokosci 20MHz dzielimy na kanałach na 1, 6, i 11 a nie żadne 10.
2. mikrotiki robią bez problemów roaming.

@mrkobel a jakie masz pasmo ustawione i jakie dodatki w tym mikrotiku? Może karta wifi laptopa sobie z czymś nie radzi i lepiej obniżyć parametry by prędkość wzrosła skoro iphone sobie radzi.
houk - @crazy_wolf: 1. pasma wifi o szerokosci 20MHz dzielimy na kanałach na 1, 6, i ...

źródło: 2.4GHz+channels-3939565455

Pobierz
@mrkobel: ok czyli chodzi o pasmo 5 GHz tamtego wpisu nie widziałem wiec skąd miałem wiedziec :D

Spróbuj od ustawienia wifi AC na 20/40/80MHz-XXXX niech sam wybiera rozszerzenia kanałów może utrafi lepiej dla tej karty i ewentualnych zakłóceń...
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=139845
a jak nie to testowo zmniejsz kanał do 40 MHz, jak karta ma problem z 80 to może na 40 lepiej działać.
  • 0
@Merlinek: zainstalowałem, ale szczerze mówiąc strasznej różnicy nie czuję. Może zepsułem ustawienia WiFi bo robiłem na szybko, a interfejs jest całkiem inny niż był.
Masz może jakiś link jak WiFi powinno być ustawione?

Na razie AC ustawiłem na 20/40/80 i chyba nic więcej nie można ustawić?