Wpis z mikrobloga

Cześć Wykopki!
Karnawał w Szwajcarii to coś czego nie spodziewałem się ze nawet istnieje przyjeżdżając do Szwajcarii, a tym bardziej w tak hucznej formie. Przykładowo Fasnacht w Bazyleii, bo tak nazywa się tu karnawał, trwa przez 3 dni podczas których grupy uczestników zwane "Cliques" formułują orszak karnawałowy "Cortège", który krąży po wyznaczonych ulicach w centrum miasta. Uczestnicy przebrani są w kolorowe kostiumy i maski, grają głośną muzykę rzucając w tłum tony konfetti, kwiatów, słodyczy, napojów, warzyw i pomarańczy. To część oficjalna, bo nieoficjalnie mniejsze i większe grupy uczestników chodzą swobodnie po całym mieście grając muzykę na fletach i bębnach, lub dając koncerty w zakamarkach ulic, gdzie akustyka robi swoje.

Całość podyktowana jest długą tradycją i ma swoje etapy, ale o tym opowiem kiedy indziej, w innym materiale.Ten film przedstawia najlepsze urywki ze wszystkich 3 dni. Gdyby ktoś chciał obejrzeć więcej i dłuższe filmy, to tu jest cała playlista.

Jeśli kiedykolwiek będziecie mięli okazję być w okresie karnawału w Szwajcarii, to polecam uczestnictwo w tym wydarzeniu, bo atmosfera jest niesamowita.

Link do znaleziska: https://wykop.pl/link/7280811/fasnacht-2023-w-bazylei-najlepsze-momenty-karnawalu

Tag do śledzenia: #szwajcarskimszlakiem

#ciekawostki #zainteresowania #podrozujzwykopem #podroze #szwajcaria #wydarzenia
szwajcarskim-szlakiem - Cześć Wykopki!
Karnawał w Szwajcarii to coś czego nie spodzie...

źródło: Untitled_2.3.2

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Grüezi, czy ja przespalem swieta? Karnawal w listopadzie?

Oni co najwyzej obchodzili niedawno swieto swojej "Konstytucji" zbiezne z naszym swietem 11.11., w kantonach gdzie uprawia sie wino swieto winobrania, tego samego dnia, a w planach maja Mikolaja i Swieta Bozego Narodzenia.
  • Odpowiedz
@jeanpaul: Sali! Oczywiście że jeszcze nie czas na karnawał ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jego zwolennicy już teraz o nim intensywnie myślą. I stąd też te najlepsze urywki. I masz rację, trochę się spóźniłem, bo 11.11 zwykle więcej ludzi zaczyna wracać do tematu Fasnacht. Ale przynajmniej długość filmu się zgadza - 11:11 ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@jan-nowak-2: Dzięki za wskazówkę. Jest to związane z jakimś wydarzeniem? W następnym roku ogólnie myślałem żeby odwiedzić Luzerne podczas karnawału, bo słyszałem że trochę się różni od Bazylejskiego, przynajmniej jeśli chodzi o sposób wykonywania muzyki - w Bazylei ponoć bardziej na wojskowo.
  • Odpowiedz
@szwajcarskim-szlakiem: mieszkam w kantonie Uri co prawda i tu maja najbardziej #!$%@? zwyczaj ze wszystkich czyli gdzies o 5-6 rano wszyscy lokalni "muzycy" zaczynaja grać takiego ni to marsza ni to walca i maszeruja przez cala wioske - pewne masz ze sie obudzisz, ludzie dolaczaja do nich i sobie tak drepcza, konczy sie to rozjesciem do domu, albo chlańskiem - w zależnosci od preferencji :D
  • Odpowiedz
@jan-nowak-2: to o czym piszesz to "Morgenstreich" i jest też tutaj - jest to event który zaczyna cały Fasnacht - nie bywam na tym, bo to nieludzka pora, ale jeśli mieszkasz w mieście w którym jest taka tradycja to albo je opuszczasz na ten czas, albo dołączasz do marsza
  • Odpowiedz