Wpis z mikrobloga

Chodzi o dom i piec na pellet. Do paru tygodni wcześniej byłem bardzo szczęśliwym posiadaczem nowonabyłego domu z piecem na pellet. Latem działało zajebiście, ale w miarę postępów w kalendarzu robi się coraz mniej ciekawie. Obecnie moja żona stwierdziła że upie odmrażanie sobie 4 liter i wraca do miasta. Zostałem z sam na placu boju i próbuję ogarnąć ten piec bo jakoś nie chce mi się wierzyć że 15kw i +5 na zewnątrz daje kostę w 260m ocieplonym domu.

Co do tej pory zrobiłem to:
1. Zmierzyłem PI * OKO ile daje piec - wyszło mie że 4.5KW. Jak to zrobiłem - ustawiłem tylko grzenie CWU. Mam 200L zbiornik, grzał ok 1.5h o 19 stopni. Co z obliczeń wyszło mi ~4.4kw. Biorąc nawet margines błędu jakikolwiek to dalej jest sporo daleko od 15kw.
2. Po pkt 1. podkręciłem dawkę paliwa 2x i wiatr o 10%.. Piec wydaje się pracować stabilniej - mniej się waha temperatura koła itp.
3. Udało mi się dobrać tak parametry podłogówki żeby chociaż prze 1h pracowała, a nie ON-OFF cały czas.
4. Powyższe punkty nie zapewniły poziomu komfortu, ja daję radę, ale żona wyemigrowała, a pies chowa się po kołdrą w sypialni.

No i teraz pytanie z tezą (bo już piwo mi się kończy a palce marzną klikajać w klawisze) - zakładając że kocioł daje sporo poniżej 15kw, jak można ustalić dawki paliwa żeby było coś koło 15kw. Macie jakieś sprawdzne metody? Nastawy pieca nie za bardzo pozwają się przeliczyć na konkretne jednostki, a nie uśmiecha mi się uszkodzić piec.
Zadałbym pytanie na elektrodzie ale, wolę dostać jakąkolwiek sensowną odpowiedź niż zamrozić sobie dupę użerając się z "opcją szukaj" także sorry jeżeli pytam o podstawy - nowoodmrażający zad właściciel domu xD

#dom #ogrzewanie #pellet #budownictwo
  • 37
@BeginEnd: Możesz zwiększyć dawkę, albo zmniejszyć przerwę. Pompy pracują cały czas czy dopiero jak piec nabierze temperatury ? U mnie majstry jak podłączali piec (ekogroszek) to #!$%@? i podłaczyli to tak ze pompy chodziły cały czas, nawet jak piec miał nieosiągniętą teperaturę, więc moze warto zerknąć w instrukcję i najpierw zapoanać się z obsługa, co i jaki parametr mozesz zmienić. Możesz jak wspomniałam zwiększyć dawkę lub zmniejszyć czas podawania, ale pytanie
@BeginEnd: a nie masz tam opcji ustawień automatycznych? Coś jak pid w Defro? Co to w ogóle za kocioł i jaki sterownik? Jak #!$%@? wszystkiego x10 to co się stanie?
No i przede wszystkim - masz bufor podpięty pod ten kocioł czy #!$%@??
@BeginEnd: hmm, a moze zwyczajnie nie przelaczyles pieca z trybu letniego na grzanie domu? Chyba wiekszosc kotlow ma program letni ktory ma grzac tylko wode uzytkowa a do ogrzewania domu sluzy tryb pelnej pracy o roznych nazwach, ale najczesciej jest to lato/zima lub CWU/CWU+CO. Teoretycznie po zmianie tego ustawienia reszta powinna pojsc "automatycznie".
  • 0
@ZielonaOdnowa: Nie wiem, i nie sądzę żeby to miało na razie znacznie, Przy -20C miałoby to pewnie znacznie, ale tubylcy jakoś tu funkcjonowali (z małymi dziećmi) przez ostanie tata z tym piecem więc zakładam że zapotrzebowanie w/m2 nie jest tu problememem.

@Katiee Zapoznałem się dogłębnie z instrukcją po kilka razy. Jak nie masz sondy i czujnika na wylocie to 3/4 tych nastaw to między poślady można włożyć. Jestem po AIR i
  • 0
@BeginEnd: Wiem jak zwiększyć dawkę paliwa. Wiem że trzeba też odpowiednio nastawić nadmuch. Tak, piec działa w trybie ON-OFF.Na grzejnikach mam czterodrożny ręczny. Tak bawiłem się nim i znalazłem optymna nastawę tego zaworu do obecnej mocy pieca.
Pytam się jak zbadać mocpieca z autoamtycznym podajnikiem żeby nie spalić podajnika, a nie jak sterować zaworami bo to wiem.
@BeginEnd: W trakcie grzania masz mieć dopływ powietrza na minimum 80% raczej na 100. Zwiększ kilka razy dawkowanie paliwa, zmniejsz przerwy pomiędzy podawaniem i tyle. A najlepiej kup za kilka stow automat do dozowania paliwa na podstawie temperatury spalin itp.

I jak Mirabelka wyżej napisała - wszyscy chcemy pomoc jak widzisz. Ale jak nie będziesz odpowiadał na pytania to Ci nie pomożemy nie dlatego ze jesteśmy zawistnymi #!$%@? (chociaż to też
  • 0
I jak Mirabelka wyżej napisała - wszyscy chcemy pomoc jak widzisz. Ale jak nie będziesz odpowiadał na pytania to Ci nie pomożemy nie dlatego ze jesteśmy zawistnymi #!$%@? (chociaż to też xD) ale dlatego ze bez tych informacji nie jesteśmy w stanie pomóc


@robertx: @Katiee: Dzięki, nie żebym wam zażycał bycie tymi wujami. Jeżeli źle się wyraziłełem to sorry. Chciałem powiedzieć że znam się na sterowaniu tylko to są raczej
@BeginEnd: Bardzo porządny sterownik masz. Dorzuć do niego pida koniecznie, podziękujesz później ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale do rzeczy - masz ustawioną temperaturę zadana 65 stopni aktualnie piec ma 51 i chodzi na 16% nawiewu? No bez jak jak to ma się palić. Przecież ten ogień to ma w tym palniku #!$%@?ć a nie tlić się jak zapałka, zmień na 80% w trybie pracy i elo.

Kolejna