Wpis z mikrobloga

Cześć, chciałbym jeszcze raz podejść do programowania ale ze względu że każdy dzisiaj chciałby klepać frontend albo ogólnie appki bardziej użytkowe w językach wysokiego poziomu to dla odmiany zastanawiam się nad embedded. Ogarnąłnym sobie podstawy elektroniki (mam już miernik i podstawowe komponenty aby tworzyć sobie obwody elektroniczne) i zastanawiam się nad językiem programowania. C i C++ wiem z czym się je, ale zastanawiam się nad RUST jako że jest to język bezpieczniejszy, nowszy i też podobno nadaje się do programowania embedded, ale ciekawi mnie jak wygląda jego wykorzystanie w jakichś firmach a nie w projektach typowo hobbystycznych. Ktoś używa go ktoś u siebie w firmie i może się wypowiedzieć?
#programowanie
#kiciochpyta
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@Volantie: nie, podchodzilem do tego parę razy ale mi nie wychodziło i chcę spróbować jeszcze raz a akurat w embedded fajne jest to że nie widzisz tylko jakiegoś okienka na ekranie ale efektem pracy jest fizycznie działające urządzenie
  • Odpowiedz
  • 0
@LazyInitializationException: wiem jak wygląda obecnie rynek IT, na jedno miejsce nawet kilkaset CV, pewnie właśnie między innymi do backendu jako że próg wejścia jest dość niski, dlatego myślałem żeby pójść w stronę czegoś bardziej niszowego, a co wydaje się dość ciekawe pomimo to.
  • Odpowiedz
@dam2k01 Tako programista embedded z 10-letnim stażem powiem Ci - wybierając embedded zmarnujesz sobie życie. Embedded z definicji przywiązany jest do sprzętu, a projektowanie i produkcja sprzętu jest o wiele trudniejsza niż wykupienie AWS czy innego Azure. Dlatego mniej firm się tym zajmuje i mniejsze zapotrzebowanie na programistów (czytaj mniejszą kasa). Z drugiej strony pracując w embedded często poza programowaniem musisz posiadać wiedzę domenową i kopać się z RTOSami czy innymi wynalazkami.
  • Odpowiedz
Poza tym jak masz problemy z nauką programowania to nie wróżę ci sukcesu z elektroniką i układami cyfrowymi których ogarnięcie jest trudniejsze niż programowanie.


@LazyInitializationException: no nie wiem. programiści embedded słyną z tego, że piszą ch*jowy kod, ale na elektronice się znać muszą. często u nich jest krucho z takimi podstawami jak formatowanie kodu, a ich kod często powstaje metodą prób i błędów. "nie wiem po co to jest, ale jak
  • Odpowiedz
RUST


@dam2k01: pokaż mi scertyfikowany toolchain i krzem ze wsparciem vendora pod rust to zrobisz dobry uczynek dla branży. Szukałem niedawno i jak się trochę pochylić i pokopać to jeszcze jest za wcześnie. O lata za wcześnie. Fajnie że jest hello world w kernelu Linuxa ale to tyle.

Co do samego embedded jako praktyk z pełnoletnim stażem powiem ci że tak trzeba żyć. Bardzo sobie chwalę, z dobrą niszą możesz się
  • Odpowiedz
Może dlatego że jak zawiedzie mój kod to jest ryzyko utraty zdrowia lub życia ludzi? W sumie nie wiem ale się domyślam.


@keton22: coś podobnego może powiedzieć kierowca autobusu o swojej pracy. ile % kod programistów embedded odpowiada za utratę zdrowia lub życia? 1%?

ja nie pracuję w branży embedded, ale trochę się o nią otarłem. i mówię to na podstawie tych doświadczeń, chcę wierzyć że nie wszędzie tak jest. spotkałem
  • Odpowiedz
brak testów jednostkowych? w embedded chyba jeszcze tego nie odkryli xD


@ly000: miałeś chyba do czynienia z embedded z 10 lat temu xd ja robię w Automotive i ilość testerów nawet w mojej gówno firmie jest ogromna, a unit testy klepie się na wagony bo audytu ci kod nie przejdzie. Jaka jest tego jakość to druga sprawa, ale na Boga, w innych branzasz niby wszystko jest robione zgodnie z podręcznikiem?

ile
  • Odpowiedz
"a, b, c, h, u, j" i nikt nie ma z tym problemu


@ly000: U mnie szeroko rozumiane safety critical embdded. To co opisujesz nie przejdzie przez nawet 1 poziom całej sieci wyłapywania błędów. Będą krótkie żołnierskie na review a jak dalej brak poprawy to zwolnienie dyscyplinarne.

Mam za dużo innych spraw żeby robić jeszcze ciulowy kod do tego. Potem w końcu ktoś to będzie musiał poprawić i pewnie to też
  • Odpowiedz
ale zastanawiam się nad RUST jako że jest to język bezpieczniejszy, nowszy i też podobno nadaje się do programowania embedded, ale ciekawi mnie jak wygląda jego wykorzystanie w jakichś firmach a nie w projektach typowo hobbystycznych.


@dam2k01: używam w firmie (kilka projektów napisaliśmy) ale nie do embedded tylko do infrastruktury sieciowej i narzędzi. W tych zastosowaniach sprawdza się wyśmienicie, do tego stopnia że praktycznie nie mieliśmy jeszcze żadnego błędu w systemie
  • Odpowiedz
@dam2k01: bardzo spoko, ale jak już podchodziłeś do programowania i szło średnio to obstawiam, że dość prawdopodobne jest to, że pokopiesz się z 2 tygodnie z borrow checkerem i odpuścisz temat ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

ale trzymam kciuki, żeby nie było.
  • Odpowiedz