Wpis z mikrobloga

#podatki #pytanie W tym roku urodziło mi się dziecko (pierwsze i jedyne póki co). Nie jestem w związku małżeńskim z matką dziecka. Czy ja dobrze rozumiem, że jak zarobiłem w tym roku więcej niż 56 tys. zł to mogę się w tyłek cmoknąć i żadne odliczenie od podatku dochodowego z tytułu dziecka mi nie przysługuje?
  • 5
@pwone: "Ulga rodzinna może być z powodzeniem wykorzystana przez rodziców nie będących małżeństwem, choć już nie we wspólnej deklaracji. PIT z ulgą na dzieci może złożyć jeden z rodziców, lub po połowie każdy z nich."

Pierwszy wynik z google search
@asdfghjkl: no i panie mądralo w jaki sposób to odpowiada na moje pytanie? Że mogę złożyć jak nie jestem w związku małżeńskim to wiem, ale w tym wyniku nic o kryterium dochodowym nie ma.
@pwone: równiez pierwszy wynik:
Ulga podatkowa na pierwsze dziecko limitowana jest wartością dochodu rodzica: 112.000 zł łącznie lub jeśli jest to osoba samotnie wychowująca dziecko, albo 56.000 zł - w przypadku rodziców niepozostających w związku małżeńskim (poza rodzicami dziecka niepełnosprawnego, z w/w decyzją lub orzeczeniem).
@asdfghjkl: no i właśnie o to pytam czy dobrze to rozumiem. Ale obawiam się, że dobrze. Zdziwiło mnie to, że jest jakiś limit dochodów, bo kiedyś chyba było tak, że ulga zawsze przysługiwała.