Wpis z mikrobloga

@franekfm: (#) tak tylko dodam, że jako przedsiębiorca nigdy nie będę rozliczał się w BTC z jednej przyczyny, wystawiasz fakturę, klient nie płacić, rozlicza się tylko w BitCoin więc wyegzekwuj sobie od niego należności :P
  • Odpowiedz
@Luxik: (#) nie, nie rozwiązuje, bo wtedy mój kontrahent ma problem bo nie ma pewności czy wykonam usługę i sprawa wygląda dokładnie tak samo tylko że odwrócona o 180 stopni, więc nikt Ci się od tak nie zgodzi płacić z góry, płaci się praktycznie zawsze po wykonaniu usługi
  • Odpowiedz
płaci się praktycznie zawsze po wykonaniu usługi


@franekfm: po wykonaniu usługi wystawiasz fakturę pln/btc i kupujący sobie wybiera. Jak nie zapłaci wystawiasz wezwanie do zapłaty już tylko w pln.
  • Odpowiedz
@franekfm: no na kogoś to ryzyko trzeba przenieść, ja bym je wciskał klientom chcącym zapłacić w BTC ;-) póki BTC nie będą jakoś prawnie chronione, co, miejmy nadzieję, za parę lat nastąpi.
  • Odpowiedz
prawnie chronione, co, miejmy nadzieję, za parę lat nastąpi


@Luxik: (#) ostre stwierdzenie, mam nadzieję że nigdy nie to coś nie nastąpi

problem jest taki, że konta BitCoin są anonimowe więc nie da się ich windykować
  • Odpowiedz
@franekfm: ale kupujący już nie, chodzi mi o prawo, które miałoby wpływ na osoby kupujące coś w BTC, wystawiasz fakturę w BTC na nazwisko i windykujesz, konta BTC mogą być anonimowe

i tak do faktury potrzebujesz danych danej osoby

ewentualnie skoro nie chce płacić w BTC, to przeliczyć na PLN i niech płaci w PLN :)
  • Odpowiedz
@Luxik: (#) naucz się że nie potrzeba regulacji prawnych żeby coś działało, i lepiej, żeby nie pojawiały się ŻADNE regulacje prawne w temacie

i gówno prawda, że windykujesz bo jak ktoś Ci zrobi przelew z anonimowego to jak Ci później udowodni, że wykonał płatność, ryzyko jest po obu stronach

przeliczenie z BTC na PLN => beka, przelicza się z PLN na BTC bo PLN jest obowiązującym środkiem płatniczym
  • Odpowiedz
@franekfm: w takim razie na jakiej zasadzie mielibyśmy chronić kupujących i sprzedających przy transakcjach BTC?

pytanie jak chcesz wystawić anonimową fakturę, na adres BTC? Chyba, że już nie gadamy o fakturach ;]

chodziło mi o to, że skoro ktoś nie ma zamiaru płacić w BTC, bo portfele BTC są anonimowe, to można jego dług przeliczyć na PLN i windykować z imiennego konta w normalnym banku, chyba nie zrozumiałeś
  • Odpowiedz
chronić kupujących i sprzedających


@Luxik: (#) nijak nie zamierzam ich chronić, sami się mają bronić, muszą mieć tylko możliwość udowodnienia wykonania umowy po swojej stronie w sądzie oraz możliwość (na wniosek sądu) egzekucji należności jeśli druga strona nie chce ich uregulować dobrowolnie
  • Odpowiedz
@franekfm:

sami mają się bronić


mają iść do sądu

nijak nie zamierzam ich chronić


mają mieć możliwość egzekucji należności (pewnie przez komornika czy kogoś)

podyskutowane

i ciekawe jak masz zamiar mieć możliwość egzekwowania należności w BTC od ludzi z portfelami BTC

nie potrzeba regulacji


;-)
  • Odpowiedz
ciekawe jak masz zamiar mieć możliwość egzekwowania należności w BTC od ludzi z portfelami BTC


@Luxik: (#) sektor bankowy musiałby udostępnić swoim użytkownikom możliwość zakładania kont, gdzie walutą rozliczeniową byłoby BTC
  • Odpowiedz
@franekfm: napisałeś, że to nie potrzebuje żadnych regulacji prawnych, a potem piszesz o kontach bankowych z BTC... które podlegałyby siłą rzeczy regulacjom prawnym - czy nie przeczysz samemu sobie?
  • Odpowiedz
@Luxik: (#) zakładasz że żeby coś się stało muszą zostać wprowadzone przepisy pozwalające na coś, otóż nie.

co nie jest zabronione jest dozwolone. Nie musi być regulacji, żeby banki zaczęły oferować konta w BitCoin, to jest w tym momencie tylko w kwestii banków, żeby sobie rozwinąć swoje systemy informatyczne tak, aby umożliwiały takie cuś.

Nie potrzeba do tego sejmu
  • Odpowiedz
@franekfm: nie znam się na prawie, ale jestem niemal pewien, że bank jako wielka korporacja ot tak mógłby zacząć oferować konta w BTC, lokaty w BTC etc, szczególnie, jeśli jest np. zabezpieczany majątkowo przez państwo (gwarancja depozytu o ile dobrze kojarzę) - ale oczywiście mogę się mylić, może banki mogą handlować i procentować na czym im się żywnie podoba.
  • Odpowiedz