Wpis z mikrobloga

siema, na wstępie zaznaczę że jestem mężczyzną wiek 20 lat aktywnie żyjącym i trenującym.
zrobiłem sobie z ciekawości badanie na testosteron wolny (O41), szukając po części przyczyny wiecznego otępienia, nadmiernej senności, ogólnie niskiego poziomu energii. zaznaczę, że to przy dobrych wynikach na glukozę, krew i parę innych rzeczy. do tego właściwa dieta, rytm snu prawidłowy, bez żadnych większych schorzeń.
wynik to 4,87 ng/ml, gdzie zakres referencyjny to 2,49-8,36. zatem niby jestem w normie, ale mimo wszystko bliżej dolnej granicy niż górnej.
jak rozumieć ten wynik? czy taki wynik klasyfikuje się już na jakąkolwiek terapię testosteronem? moje największe obawy powstały po przeczytaniu, że zdarza się, iż nierzadko osoby w wieku 20 lat mają poziom testosteronu jak u osoby w wieku 60 lat. nie mam jednakże punktu odniesienia, stąd też ten post i pytanie czy jest się o co martwić.
a, jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie w tym to nie chwytałem się jakichkolwiek aktywności seksualnych na 48 godzin przed.

#testosteron #silownia #kiciochpyta #dieta
  • 6
@Pndpkf te normy to testosteron całkowity. Wynik nie jest rewelacyjny jak na 20 lat ale nie ma opcji na trt - to wynik raczej zadowalający. Możesz jeszcze sprawdzić shbg bo jeżeli masz wysoko to może ci blokowac testosteron wolny który właśnie jest kluczowy. Ewentualnie konsultacja z endo i większy zakres badań.
@dzordz1: testosteron wolny gówno znaczy i nie jest jakkolwiek interpretowany przez fluktuacje oraz nie jest podstawą w diagnostyce niedoborów. Poza tym wrażliwość receptów AR bywa bardziej znacząca (której też się nie da sensownie zmierzyć.

@Pndpkf do pełnej diagnostyki trzeba objawy plus inne hormony i odpowiedzieć sobie na kwestie środowiskowe czy są zadbane. A wynik jak najbardziej normalny na nic się nie kwalifikujący i przedziałach jakie ma większość populacji.
Ja #!$%@?, masz dosłownie testosteron w granicach normy i pytasz, czy to czas na ładowanie sobie hormonów w ciało mając 20 lat XDD

Wiesz co ja myślę? Myślę, że ty tu przyszedłeś nie po faktyczną poradę, tylko chcesz się utwierdzić w swoim przekonaniu, że musisz brać testosteron i zrobisz to mimo wszystko.

Ja jestem niewiele starszy od ciebie, ale nigdy by mi do głowy do przyszło, żeby walić teścia w tak młodym
TypicznyMaciek - Ja #!$%@?, masz dosłownie testosteron w granicach normy i pytasz, cz...

źródło: comment_15965526190jWnQ60vVFBt14TQYvMUzA

Pobierz
  • 0
@dzordz1: @Kasahara dzięki za odpowiedzi

@TypicznyMaciek nie do końca. gdybym i tak chciał to zrobić to bym już był dawno na bombie, ale w jednym wydaje mi się jesteśmy zgodni, że nie ma sensu męczyć organizmu teściem bez potrzeby i to na własną rękę. może rzeczywiście nie zaznaczyłem tego powyżej ale jak już cokolwiek bym robił w tym kierunku to pod opieką specjalisty który sam by pierw musiał dać przyzwolenie na
@Kasahara: Chyba zostałem źle zrozumiany - nie mówiłem żeby badał t. wolny tylko shbg które jeżeli jest podwyższone może powodować objawy niskiego t. mimo całkowitego w normie. Ale raczej zachęcam rzeczywiście do szerszej diagnostyki