Wpis z mikrobloga

Wpis w ramach ciekawostki / Może ktoś też będzie miał podobny problem

Mam Internet w NETIA z którego jestem generalnie bardzo zadowolony, stabilny 1Gbps downloadu za grosze, łącze nigdy nie schodzi poniżej 850Mbps w testach po kablu. Dostałem modem z zewnętrznym adresem IP bez NATu, który przestawiony w tryb bridge podawał adres IP do mojego Mikrotika z własną konfiguracją (Jakiś VPN, przekierowanie portów itp.). Postanowiłem kupić nowszego Mikrotika (AX3) i wtedy zaczęły się cyrki z adresem IP. Zamiast zewnętrznego adresu Mikrotik odbierał wewnętrzny NATowany adres z klasy operatorskiej 105.105.x.x (z bramą 100.105.0.1). No myśle, że to nie możliwe, może coś zmienili po drodze i się nie zorientowałem, config mikrotika dobry, Internet jest, jestem za NATem, więc nici z przekierowania portów....
Dzwonie na infolinie, opisuje problem:
- babka na infolinii technicznej nie wie co to jest bridge, przekierowuje mnie do drugiej
- druga mówi, że nie jest w stanie mi pomóc bo jak jest bridge to nie ich działka, zrozumiałe, ale to oni mi dają adres z ich serwera DHCP.... Mam napisać zgłoszenie.
- Pisze zgłoszenie, na następny dzień dzwoni technik mag wyższego poziomu. Według niego wszystko działa, na pytanie o to skąd bierze się wewnętrzny adres nastaje cisza... Każe przywrócić modem do fabrycznych i zamyka zgłoszenie.

Nagle olśnienie! Zmienić adres MAC portu WAN w mikrotiku na poprzedni, bo na nowym routerze jest całkowicie inna adresacja (48:8F:5A....), nie mija sekunda i jak ręką odjął! Zewnętrzny adres IP pobrany z DHCP przez mikrotika!

Jeśli ktoś pracował lub pracuje w Netii i chciałby się podzielić przypuszczeniami dlaczego tak jest i czy jest to burdel w sieci czy celowe działanie to bardzo chętnie przeczytam, bo jestem bardzo ciekawy.

#netia #internet #niezadowolonyklient #opinie #siecikomputerowe #sieci #informatyka #swiatlowody #mikrotik
  • 4
  • Odpowiedz
  • 1
@DeltaDodatnia ale przecież wyjaśniła ci pani na infolini, że adres dostajesz po DHCP, jaki burder w sieci, nie zmieniłeś adresu MAC więc dostałeś jakiś losowy. Jedyne co można się zastanowić to czemu wogole dostałeś adres
  • Odpowiedz
@Retsew: Chyba nie zrozumiałeś. Modem dostaje po DHCP adres IP z klasy zewnętrznej bez NATowania, przestawiony w tryb bridge i podłączony do mikrotika który też dostaje adres po DHCP powinien dostać ten sam adres z klasy ZEWNĘTRZNEJ, zamiast tego dostałem adres za NATem, chociaż powinienem dostać bez. Po zmianie fizycznego adresu MAC portu aktualnie dostaje poprawny zewnętrzny adres po DHCP bez NATowania. Wniosek - mają jakiś serwer DHCP w sieci który
  • Odpowiedz
PS. Laptop podpięty bezpośrednio do modemu w bridge też dostaje adres z klasy zewnętrznej, więc jest to na pewno kwestia konkretnych adresów MAC które dostają adres z puli która jest za NATem, akurat MAC mojego Mikrotika się w nią wstrzelił XDD Netia nie ma autoryzacji po MAC-adresach więc można podpiąć cokolwiek i od razu złapie adres co jest akurat spoko opcją.
  • Odpowiedz
@DeltaDodatnia: nie wiem ale zauważyłem ciekawą rzecz, ich combo routery z kilkoma portami eth, przydzielają różne adresy IP w trybie bridge. Może to być użyteczne jak bana na IP wyłapiesz, bo wystarczy zmienić port eth ;)
  • Odpowiedz