Wpis z mikrobloga

JPRD, właśnie odbyłem telefoniczną dość nerwową dyskusję z kupującym, który nie ogarnia różnicy między polem przekroju przewodu a średnicą przewodu. Kupił ode mnie kilkadziesiąt metrów kabla 3x2,5mm2 i teraz ma pretensje, że on zmierzył suwmiarką i kabel nie ma 2,5 a jedynie 1,5mm. Usiłowałem tłumaczyć, ale nie szło, gość twierdził, że on na elektryce się dobrze zna, a pierwszy raz takie coś słyszy i jego już nie pierwszy raz na kablach chcieli oszukać, to on wie, na co patrzeć :DDDD
Firmowy nadruk na kablu go nie przekonuje, bo pewnie producent też oszust. Wysłałem go na zakończenie rozmowy do sklepu, niech sobie tam suwmarką kable pomierzy, ale zdaje się, że nic z tego, gość wyzywa od oszustów i on tego tak nie zostawi, będzie pisał reklamację. Zobaczymy :DDD

#januszeolx #elektryka
Jarek_P - JPRD, właśnie odbyłem telefoniczną dość nerwową dyskusję z kupującym, który...

źródło: 20231102_202024 (1)

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Czytałem temat od początku i z komentarzami, typ mierzył przekrój linki suwmiarką xD drut, spoko, ale linka, ja poerdole.

W takich momentach doceniam, że w momencie wyboru trochę lepszej kasy, ale kontaktu z klientem, poszedłem w stronę totalnej pracy w systemach automatyki i współpracy z ludźmi w tym temacie, ale niby mniejszych pieniądzach.
  • Odpowiedz
@marcho87: PN-HD 60364-1:2010.
132.6 Przekrój przewodów
Przekrój poprzeczny przewodów powinien byc okreslony zarówno dia warunków normalnej pracy, jak i dia
warunkow zwarciowych stosownie do:
a) maksymalnej ich dopuszczalnej temperatury;
b) dopuszczalnego spadku napiecia;
c) naprezen elektromechanicznych, jakie moga wystapic z powdu pradów zwarc doziemnych i miedzyprze-
wodowych;
d) innych naprezen mechanicznych, na jakie moga byc narazone przewody;
e) impedancii maksymalnej zuwagi na dziatanie zabezpieczen przed pradami zwarciowymi;
  • Odpowiedz
  • 0
@IreuN: Jeśli chodzi o stronę, to liczy się jak moc rozkłada się po przewodach. 14kV w jednym a w trzech przewodach to co innego. Inne obciążenie dla każdej fazy ;)
  • Odpowiedz
@IreuN: Prawo Joule'a-Lenza. Im więcej obciążonych żył, tym większa temperatura (ilośc wydzielonego ciepła). W skrajnych przypadkach stopi Ci się izolacja. Tak samo mniej prądu możesz puścić jak masz przewód osadzony w styropianie.
  • Odpowiedz
@Jarek_P się ciesz, że gość nie zmierzył długości kabla, bo czasem wydrukowany metr na kablu równa się 0,9m w rzeczywistości i wtedy jeszcze większa lipa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
posprzedawałbyś trochę na allegro


@Magowie0gniaEnjoyer: konto na allegro mam od 20 lat (a gdy jeszcze były gwiazdki, dorobiłem się na nim dwóch słoneczek), sprzedaję okazjonalnie, ale regularnie, sporo już widziałem. Mimo wszystko aktualnie wydaje mi się, że allegro obecnie skupia tych inteligentniejszych kupujących, OLX jest wyraźnie "głupszy", a absolutne rekordy głupoty biją sprzedażowe grupy na fejsie.
  • Odpowiedz
  • 0
się ciesz, że gość nie zmierzył długości kabla, bo czasem wydrukowany metr na kablu równa się 0,9m


@BySpeedy: Ty weź mnie nie strasz, bo tego akurat nie weryfikowałem :D
  • Odpowiedz
Skad mam wiedzidc jaki kabel i przewod uzyć przy pociagnieciu elektryki z lampki przeciwmgielnej w samochodzie do baterii?


@stachuprzytelefonie: dobiera się do ilości amperów jakie będą sobie płynęły przez ten przewód,

pi razy drzwi można w autach przyjąć, przy takim typowym majsterkowaniu, że 10A = 1mm2,

wzór masz taki: Moc = napięcie 12-14V × natężenie (A)
czyli jak jedna żarówka ma 60W no to jest to dzielimy na te 12-14V i
  • Odpowiedz
@kptant: Dodam, że ta zasada (10 A =1 mm^2) działa w elektryce domowej, gdzie przekroje są zazwyczaj do 2,5 mm^2. Zależność nie jest liniowa i dla większych przekrojów warto zapoznać się z katalogiem producenta.
  • Odpowiedz