Wpis z mikrobloga

Hej, najpierw trochę wstępu aby nakreślić problem.

Ponad rok temu po skończeniu magisterki odszedłem z #januszex, aby znaleźć pracę w zawodzie. Najpierw wyjechałem za granicę na kilka miesięcy i odłożyłem trochę kasy, chcę sobie jeszcze trochę posiedzieć na #neet, w międzyczasie ogarniam plany na własny biznes i przeglądam też od czasu do czasu oferty pracy zdalnej.

No i tutaj zaczyna się moje pytanie co do ubezpieczenia zdrowotnego. Chciałbym ubezpieczyć się dobrowolnie, ale miałem już roczną przerwę w jakimkolwiek ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce.

Opłata dodatkowa w moim przypadku według NFZ.gov.pl wynosi 3732,66 zł (zdzierstwo i nic więcej według mnie, nie miałem żadnych przywilejów z braku ubezpieczenia, a trzeba płacić karę zwaną "dodatkową opłatą").

Czy mogę po prostu zgłosić się do urzędu pracy jako bezrobotny, a po wykreśleniu z listy ubezpieczyć się dobrowolnie bez płacenia tej dodatkowej opłaty? Myślałem też nad jakimś wolontariatem lub umową zleceniem nawet na 1/4 etatu dla samego ubezpieczenia. Dzięki z góry za odpowiedzi.

#urzadpracy #neet #bezrobocie #posredniak #nfz #ubezpieczeniezdrowotne
  • 2
  • Odpowiedz
  • 2
@momocomo Zarejestruj się w UP, bo ubezpieczajac się prywatnie w NFZ i tak będziesz musiał później wyłożyć kasę z własnego portfela, a po co? Jak planujesz własny biznes to dopytaj w UP o dotacje, teraz końcówka roku i może być średnio z funduszami, ale pewnie po nowym roku ruszy nowe rozdanie i załapałbyś się na hajs na start (zależy co planujesz). Kwoty są różne, zależy od programu, ale może być 10k, 20k,
  • Odpowiedz