Wpis z mikrobloga

#inwestowanie #podatki #pit

Jak rozlicza się podatki od zysków na giełdzie? Nie chodzi mi o szczegóły, ale samą ideę jak to działa.

Przykładowo, załóżmy, że w 2023 kupiłem akcje za 1000 zł, a podatek to 10%.

I teraz takie opcje:

1. Sprzedaję w tym samym roku za 1500 zł.

Zysk 500 zł, podatek 10% to 50 zł.

2. Sprzedaję w tym samym roku za 500 zł.

Strata 500 zł. Nie płacę podatku. Ale co ze stratą? Może zapłacę mniejszy podatek od umowy o pracę?

3. Nic nie sprzedaję, trzymam dalej akcje.

Nie ma zysku ani straty, więc w PIT nic nie uwzględniam? Czy jednak te 1000 zł to były jakieś koszty?

I teraz opcje z kolejnym rokiem:

4. Sprzedaję w 2024 za 1500 zł.

Czyli na koniec 2024 będę musiał zapłacić te 50 zł podatku? Muszę pamiętać, że ileś lat temu kupiłem akcje jak je teraz sprzedałem? A może to jakoś zbiorczo się liczy?

5. Sprzedaje w 2024 za 500 zł.

Jak tutaj z podatkiem? Ile płacę?

6. Bardziej skomplikowane opcje pomiędzy latami.

Przechodzą straty/zyski z poprzednich lat? Co jak teraz kupię akcje, potem je sprzedam z zyskiem/stratą? Jakoś to się rozlicza czy każdy rok traktuje się osobno? Trochę byłoby to dziwne, że kupiłem 5 lat temu akcje, za kolejne 5 lat sprzedam i muszę liczyć cos pomiędzy tymi 10 latami (już nie wspominając, że prawo/podatki się zmieniają).

Ciężko mi to w necie znaleźć, bo są już szczegóły jak dokładnie rozliczyć, a nie rozumiem samej idei. Chyba że macie pod ręką jakiś artykuł z wytłumaczeniem tego od takich totalnych podstaw.
  • 5
@mk321: https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-akcji/ - powinno pomóc
1. Tak (podatek to 19%)
2. Stratę możesz odpisać w 5 kolejnych latach. Tzn jeśli osiągniesz dochód w kolejnych 5 latach, to możesz zmniejszyć podatek o kwotę straty (uproszczenie, bo można tylko 50% jednorazowo), nie możesz tego łączyć z dochodem z umowy o pracę.
3. Nic nie robisz w rozliczeniu za ten rok
4. Tak, dom maklerski przesyła po skończonym roku pit-8c, na którym masz zestawione