Wpis z mikrobloga

@xxdnbxx: Ale masz podane na talerzu. Ja scislowiec a nie humanista ale caje o co chodzi.

"jesien to dla rolnikow bardzo pracowita pora" oznacza ze jesien jest pracowita pora. "jesien to"

Nie mam zielonego (ani zadnego pojecia) jak to wytlumaczyc odnosac sie o zasad ale tam codzilo o podkreslenie ze jesien jest tym waznym czyms. Czyli o to "to". Humansci to pewnie lepiej
  • Odpowiedz
@xxdnbxx nie no kto mówi: Jesień dla rolników to bardzo pracowita pora roku?
Oczywiście że "jesień to dla rolników bardzo pracowita pora roku", brzmi poprawniej.
Jakby było zdanie: "Jesień dla rolników JEST bardzo pracowitą porą roku" to ten szyk mógłby pozostać.

Ogólnie powiedz sobie na głos te zdanie parę razy i zaczniesz wyłapywać te szczegóły

PS. Tak wiem nasz język jest jednym z gorszych do nauki.
  • Odpowiedz
@xxdnbxx błąd wynika w tym że masz „jesień dla rolników” co oznacza że mowa o jakiejś abstrakcyjnej porze roku zarezerwowanej tylko dla rolników. Przykłady
Karma dla psów
Wózek dla inwalidów
Zima dla narciarzy
Itd…
Niejako insynuujesz istnienie jakiejś czegoś utworzonego specjalnie dla danego podmiotu.
  • Odpowiedz
@xxdnbxx: #!$%@?, każdy zrozumie o co chodzi - język jest elastyczny i ma być skuteczny. To tak jak kiedyś czepiali się jak ktoś mówił "co tutaj pisze" (prawidłowo było "co tutaj jest napisane") a teraz jest to przyjęte i prawidłowe
  • Odpowiedz
@StdPtr jesteśmy na lekcji języka polskiego która uczy cię zasad. Tak jak w angielskim masz kurs na c1 to uczysz się według zasad a nie jak się mówi na osiedlu i każdy zrozumie. Zamykam dyskusję.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@3brd w tym przypadku zgadzam się z Tobą że, zmienia to sens zdania , ale w tamtym przypadku o który pytałem, nie jest to aż tak znaczna różnica , a tym bardziej nie aż taka żeby uznać to za błąd , a nawet jeśli, to wytłumaczenie dziecku dlaczego
  • Odpowiedz
@xxdnbxx znając życie to pewnie też całą lekcję było wałkowane że na początku jak jest podmiot to dopełnienie dotyczy podmiotu i po 45 minutach wałkowania #!$%@?ąc czy dziecko wykonało ćwiczenie poprawnie czy niepoprawnie jest to wykazanie niesłuchania i niezrozumienia. Przecież zawsze takie ćwiczenia poprzedza teoria
  • Odpowiedz
@xxdnbxx: Ja bym obstawiał, że w wersji Twojego dziecka powinien być przecinek. "Jesień, dla rolników, to ...."
A może nie było jeszcze mowy o przecinkach i jak je stosować? Mimo to odpowiedź powinna być uznana ale w jakiś sposób wypadało by zaznaczyć brak przecinka.
  • Odpowiedz
@3brd stary dzieciaki miały poukładać zdanie z wyrazów, wątpię że ktoś im walkowal jak stylistycznie układać zdanie żeby było poprawnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 58
#!$%@?, każdy zrozumie o co chodzi


@StdPtr: jak powiesz "jesień być pracowita dla rolnicy" to też każdy zrozumie o co chodzi
  • Odpowiedz