Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

Czy ktos mi moze pomoc wytlumaczyc czy cos ze mna nie tak, ze uwazam ze Polska jest okropnie brzydka i wyglada jak Ukraina? Ktokolwiek byl chociaz we wschodnich Niemczech, widzial jak jest wszystko ustandaryzowane, jesli chodzi o infrastrukture i budynki, a u nas #!$%@? jak w polu. Przez ten polski chory indiwudalizm naprawde nie potrafimy zrobic ladnej i wyrownanej infrastruktury jak na zachodzie, gdzie jest rownamierny i plaski asfalt od biednych dzielnic az po bogate? Tak wiem, zdazaja sie biedne i brzydkie domy wszedzie, ale mi chodzi o ogolny zarys, bo wystarczy pochodzic na street view po wschodnich Niemczech(niby biednych) zeby zobaczyc ze otoczenie wyglada po prostu schludnie , a nie wszystko #!$%@? jak u nas. Na dodatek, dlaczego my nie potrafimy stworzyc wspolnej infrastruktury cieplnej i sciekowej, skoro wiekszosc domow jest palona weglem/piecem z wlasnym szambem (czyli nie ma kanalizacji)?
Jestem juz tutaj miesiac i nasluchalem sie powiesci jak ta Polska sie rozwinela itp. ale dla mnie to dalej wyglada jak jakas Bialorus (wystarczy wejsc na street view tam i zauwazyc ze praktycznie nie ma zadnej roznicy). I na dodatek te chore ceny, zeby gowno dom wybudowany wlasnorecznie w szczerym polu bez utwardzonej drogi w latach 90, kosztowal tyle co dom na dzielncy middle class pod Londynem. Taki maly rant z rana, ale sie rzygac chce. Zdjecie przypadkowe z tej niby bogatszej czesci Polski (dolnyslask), ale tak wyglada 90% Polski.

#uk
ksos - Hej Mirki,

Czy ktos mi moze pomoc wytlumaczyc czy cos ze mna nie tak, ze uwaz...

źródło: Screenshot 2023-10-31 at 07.31.21

Pobierz
  • 25
@ksos: To mała grupka Polaków. Również mieszkańcy mają wspólnoty mieszkaniowe, które nie mają pieniędzy bo mieszkańcy nie płacą czynszów. Problem nie tkwi w mentalności tylko w pieniądzach i ich zarządzaniu.
@ksos 1. Niemcy po zjednoczeniu włożyły mnóstwo kasy w biedniejsze landy i trochę im zajęło zanim wschód dogonił zachód.
2. W Polsce nie istnieje pojęcie ładu przestrzennego. Linie zabudowy są wyznaczane przez to jak dziadek koniem orał pole i już nigdy nie uda się zrobić tak, żeby ludzie budowali swoje domki według jakiejś logiki która umożliwiłaby sensowne poprowadzenie linii autobusowych, stworzenia czytelnego i działającego układu drogowego czy kanalizacji.

No i nie zapominajmy,
@Pieron: niby tak, ale dziwnym trafem jest to powiazane z DNA, tam gdzie mieszkaja slowianie jest syf i nielad, albo technologiczne zacofanie, a tam gdzie germanie jest jako taki porzadek. Zobacz sobie drogi w UK w latach 60 https://www.youtube.com/watch?v=SaBqoq3-XCw przeciez wszystko jest jednolite i ustandaryzowane. Tak samo w byle jakim kraju anglosaskim, a u nas a to kostka brukowa z marmumem w zlocie a obok #!$%@? polna droga.
@valerius-romulus: bylem w kazdym kraju w Europie, USA i Australii. Taki nielad oprocz krajow 3-swiata jest tylko w krajach EE. Ciekawe dlaczego? I ja nie mowie o budynkach, ktora sa mniej lub bardziej brzydkie jak na calym swiecie, ale o nieladzie infrastrukturlanym (#!$%@? drogi) i braku kanalizacji.
@programista15cm: A jaki normalny bialy czlowiek buduje sam dom jak jakis dzikus lol????. Dobrze ze jest wszystko uregulowane i sprzedawane od krajowych developerow co buduja osiedla na 15-20k ludzi, a nie jak w PL 4 domy w szczerym polu i dookola wszystko oblepione reklamami bez drogi dojazdowej.
@programista15cm W sensie kto normalny buduje sobie samemu dom jak jakis koczownik lol. Normanie sie kupuje od deva wykonczony i yolo. Prosze pokaz street view z gotowego domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)