Wpis z mikrobloga

Spółka z o.o. z Estońskim CITem + ryczałt, czyli schemat znany i lubiany wśród przedsiębiorców.

Zagadnienie wyboru najlepszej formy podatkowej jest zawsze aktualne. Szczególnie duże przedsiębiorstwa starają się tworzyć optymalne schematy gospodarcze, często wykorzystując do tego więcej niż jeden podmiot prawa. W treści artykułu opowiem wam dlaczego może to być korzystne. Znajomość prawa i podatków może się przydać każdemu. Szczególnie biorąc pod uwagę ilość zmian przeprowadzanych w systemie podatkowym, których początkiem był Nowy Ład.

Teza zawarta w tytule tego wpisu podparta jest dwoma zmianami odbywającymi się na przełomie 2021 i 2022 roku. Liberalizacja przepisów dotyczących Estońskiego CITu oraz obniżenie wielu stawek ryczałtu. W tym pierwszym przypadku warunki bardzo trudne do spełnienia dla przedsiębiorców zostały zmienione na takie, gdzie głównym założeniem jest zatrudnianie minimum 3 pracowników, w wymiarze minimalnego etatu(umowa o pracę lub umowa zlecenie). Główne korzyści tej ulgi to brak podatku do momentu wypłaty zysku(podatek CIT 0%) oraz obniżone koszty wypłaty dywidendy. Pozwala to na refinansowanie zysku w latach kolejnych, bez ponoszenia kosztu zapłaconego podatku. Jeśli chcemy wypłacić zyski mamy niższy koszt dywidendy. Dla małego podatnika maleje on z 26.29% do 20%, zaś dla dużego podatnika z 34.39% do 25%.

Planując kwestie podatkowe głównym determinantem zaproponowanych rozwiązań powinien być dochód. Inne metody będą preferowane przez spółki generujące 200-300 tysięcy złotych rocznie, które nie zatrudniają pracowników. Wtedy prowadzenie dodatkowo JDG jest niewątpliwie kosztem, ponieważ ZUS, dodatkowa księgowość oraz składka zdrowotna płacona nawet, gdy nie zarobiliśmy jest comiesięcznym kosztem. W przypadku ZUSu w wymiarze społecznym możemy skorzystać z ulg przez 30 miesięcy. Zwolnieni będziemy ze składek, jeśli łączymy bycie wspólnikiem w spółce z pracą na etacie. Bez pracowników nie wdrożymy Estońskiego CITu, choć warto wspomnieć, że nowe podmioty mogą zatrudniać pracowników stopniowo.

Regularne fakturowanie zysków poprzez obciążanie spółki fakturami za wykonane usługi jest niewątpliwie korzystne, zyski na JDG rozliczamy na ryczałcie. Spółka prowadzi działalność operacyjną, bierze na siebie ryzyko oraz w związku z prowadzonymi działaniami generuje także koszty, które obniżają przychód. Działania takie jak usługi administracyjne, pośrednictwo w pozyskiwaniu klientów, najem czy marketing opodatkowujemy stawką ryczałtu 8.5%. Nie zapłacimy jednak podatku od całego przychodu prowadzonego przedsiębiorstwa. Zysk spółki zostaną obciążone kosztami, a także innymi korzystnymi wypłatami wynagrodzenia. Wspominałem o nich wcześniej. Jest to między innymi opisanie regularnych świadczeń wspólników na rzecz spółki w umówię tejże spółki. Pozwoli to na opodatkowanie dochodów na skali, bez składki zdrowotnej, czyli 120000 zł rocznie opodatkowane na 9%. Oprócz tego korzystny jest najem z majątku prywatnego czy umowy lojalnościowe dla wspólników. Dzięki temu cały schemat będzie spójny, a kwoty wypłacane poprzez JDG nie będą nazbyt wysokie, co mogłoby spowodować zainteresowanie organów skarbowych. Podmioty te są interpretowane jako podmioty powiązane.

Możemy prowadzić dowolną ilość spółek, ale tylko jedną JDG. Czy warto ją posiadać pomocniczo do wypłacania zysków ze spółki? Tak, jeśli pozwala na to specyfika branży. Tak, gdy dochody są znaczące i wypłata za pomocą konwencjonalnych metod staję się nieopłacalna. Schemat ten pozwala na wypłatę zysków opodatkowaną na 8.5%. Nie przekraczając 300 tysięcy złotych przychodu rocznie składka zdrowotna nie jest aż tak horrendalna i wynosi 627 zł miesięcznie. Jeśli szukasz wsparcia merytorycznego w tematach prawa i podatków odezwij się do mnie w wiadomości prywatnej. Na proste pytania chętnie odpowiem, a te bardziej rozbudowane możemy poruszyć na konsultacjach.

  • 18
  • Odpowiedz
@droetker4: na #!$%@? takie #!$%@? produkujesz jak z estońskiego citu korzysta bardzo niewiele osób i każdy kto się w to pcha jest debilem, bo nie wykształcono żadnego orzecznictwa na ten temat, co jest opodatkowane tym ryczałtem, a co nie, jak ktoś nie jest sobie w stanie zoptymalizować citu na zasadach ogólnych, to powinien się spakować w walizkę i wysłać do Bostwany
  • Odpowiedz
  • 1
@Weronisia97 chyba pomyliłaś rozwiązania w takim razie. Estońskim CITem może być opodatkowane 99% źródeł dochów, wyłączeń jest dosłownie kilka. Orzecznictwa do czego potrzebujesz? Ustawa wyjaśnia wszystko od A do Z. Co do popularności to jest zdecydowanie tendencja rosnąca, wcześniej przed zmianą przepisów fakt, było to rozwiązanie niszowe.
  • Odpowiedz
  • 1
@Weronisia97 ale powiedz co jest problemem i z czym się nie zgadzasz. Jakie dochody nie mogą być objęte Estońskim CITem? Na pewno nie masz na myśli innego rozwiązania? Oczywiście są pewne wady, między innymi ukryte zyski, ale skala korzyści jest przełomowa. Pracuje w kancelarii, która skutecznie wdrożyła Estoński CIT w ponad 70 spółkach w niecałe 2 lata.
  • Odpowiedz
  • 1
@Weronisia97 nie ukryta dywidenda, bo to zupełnie inna definicja, a ukryte zyski. Nie chcę mi się z Tobą dyskutować, bo szukasz tylko zaczepki. Wdrażając estoński CIT klienci mają gwarancje + obsługę wszystkich spraw z tym związanych po wdrożeniu. Co znaczy, że ktoś się zesra? Pracuje z klientami od lat i nigdy takiego przypadku nie miałem na spotkaniu. Informacji co jest ukrytymi zyskami udzielamy transparentnie na pierwszym spotkaniu. Czemu miałoby to kosztować kilka
  • Odpowiedz
  • 1
@zibizz1 dużo zależy od tego dla ilu kontrahentów świadczysz usługi. Warto przejrzeć wszystkie kontrakty i zweryfikować czy niektóre z nich nie mogą być zakwalifikowane jako wytwarzanie kwalifikowanego IP w celu wdrożenia IP Boxa. Często bywa tak, że jeśli nie IP Box to świadczone usługi pasują pod zinterpretowanie czy nie mógłbyś je rozliczyć na 8.5% ryczałtu zamiast 12%.

Przy takim dochodzie warto również rozważyć pomocniczo spółkę z o.o. aby przerzucić tam ~ 1/3
  • Odpowiedz
@droetker4 Dzięki

usługi nie pasują na 8.5%, IPBox to 9,5% od dochodu, ale najpierw trzeba płacić 23,5% zaliczki i czekać na zwrot. Ostatnio jak inflacja była ponad 10% to było to słabe. Nadal czekam na interpretację z 2021 i moi doradczy radzą mi poczekać zanim wyciągnę kasę za tamten rok, więc zdecydowałem że od 2022 siedzę na ryczałcie.

Spółka to miałoby sens jakby wszystko przeszło. Czyli zamiast 120k podatku od miliona byłoby
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1

Koszty obsługi spółki, tak jak mówisz około 8000 zł rocznie, zamieszanie z papierami również, bardziej niż z kontrahentami to z instytucjami w celu przerzucenia kosztów(spółka bez historii) Opinia urzędu skarbowego na ten temat? Masz prawo zmienić koncepcje biznesową, po prostu uznałeś, że świadczenie usług dla tych konkretnych podmiotów wiąże się z ryzykiem więc wybierasz spzoo. Ewentualnie uzasadnić to rolą drugiego wspólnika, który okazał się niezbędny do pomocy, a nie chciałeś go
  • Odpowiedz
ążliwy, zgadzam się.


@droetker4: U mnie podobna sytuacja jak u kolegi @zibizz1 choć dochód mniejszy bo coś koło 800k-850k netto rocznie, obecnie jestem na ryczałcie 12% IT, w IP Box nie chcę się bawić z podobnych powodów, które opisał @zibizz1 Czy mógłbyś podpowiedzieć czy coś zmienia chęć przeznaczania 600-650k na kupno np. mieszkań pod wynajem i lub kupno akcji/krypto/dywidend? Czy wtedy #spzoo #fundacjarodzinna jest jakoś bardziej opłacalna, albo może jeszcze inna
  • Odpowiedz
@zibizz1: a co masz na myśli przez "pajacowanie"? zabawę w spółki itp? Podziel się proszę co Cię odstrasza od takich pomysłów? Jak inwestujesz pieniądze które, ci zostają? Szukam najbardziej optymalnej opcji.
  • Odpowiedz
@michoopro: Poprostu znam sytuacje bujania sie po sądach, a po co mnie to. Zainwestowany czas, kasa. Jak wszystko przejdzie bez echa i nikt sie nie przywali to spoko, ale jak sie ktoś przywali to potem jest lipa. Zamiast inwestowac czas i zasoby żeby na czysto być 20tys do przodu rocznie działając w dziedzinie w której mam małe pojęcie to wole skupić sie na tym na czym się znac i zarobić 25
  • Odpowiedz