Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (845)

Rosja
Przywódcy UE zatwierdzili plany wykorzystania miliardów euro z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie, a Komisja Europejska ma przedstawić propozycje prawne na początku grudnia. Zachodnie sankcje zamroziły 300 miliardów dolarów należących do banku centralnego Rosji. Lwia część tych funduszy – według rządu belgijskiego wynosząca 180 miliardów euro – jest przechowywana w Euroclear, największym na świecie depozycie papierów wartościowych z siedzibą w Brukseli. Urzędnicy UE szukają sposobów na skierowanie tych wpływów na Ukrainę, ale Europejski Bank Centralny ostrzegł przed potencjalnym ryzykiem dla euro wynikającym z dostępu do tych wpływów, ostrzegając, że może to skłonić inne banki centralne do zbycia swoich aktywów denominowanych w euro i osłabienia waluty.
Źródło

Ukraina
„W tym tygodniu zespół rządowy odbył ważną wizytę w Berlinie i spotkanie z przywódcami Republiki Federalnej Niemiec. Rozmawiali o broni, wsparciu finansowym, inwestycjach niemieckich przedsiębiorstw, ożywieniu gospodarczym, integracji europejskiej, sankcjach, konfiskacie rosyjskiego majątku. Niemcy są jednym z liderów we wspieraniu Ukrainy we wszystkich kierunkach. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zimowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 1,4 mld euro. Możliwość inwestycji w naszą gospodarkę rozważa obecnie około 30 niemieckich firm, a są i takie, które już realizują nowe projekty” – powiedział premier Szmyhal .
Źródło

Zniszczenie zapory na Zbiorniku Kachowskim w czerwcu 2023 r. to katastrofa ekologiczna na dużą skalę, wykraczającą poza granice Ukrainy - oświadczył rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stefan Dujarric. Jak stwierdziła ONZ, „chociaż powódź w dole rzeki spowodowała znaczne straty i szkody ekologiczne, sytuacja nad zaporą jest jeszcze poważniejsza”. Podkreśla się, że „zdarzenia te doprowadziły do ​​uwolnienia zanieczyszczeń chemicznych, w tym olejów maszynowych i nawozów płynnych, gdyż na zalanym terenie znajdowała się znaczna liczba magazynów chemikaliów”. „Może to mieć negatywny wpływ na faunę i florę, a także na mieszkańców dotkniętego obszaru” – podkreśliła ONZ.
Źródło

W Kijowie rozebrany zostanie pomnik postaci bolszewika Mychajło Kirponosa oraz popiersie rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Są to pierwsze z 69 obiektów, które zgodnie z lipcową decyzją Rady Miejskiej Kijowa muszą zostać ostatecznie usunięte z przestrzeni publicznej.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka przyznał, że Polska nie odpowiedziała na zaproponowany przez białoruskie władze „plan na rzecz pokoju i dobrego sąsiedztwa” . Przypomniał, że w czerwcu polecił rządowi opracować plan dobrego sąsiedztwa i wyciągnąć „rękę do zgody". No cóż, myślę, że ok, wybory się odbędą [wybory parlamentarne w Polsce], zobaczymy. No cóż, wybory minęły – czekamy na propozycje ” – brzmi wypowiedź Łukaszenki. Podkreślił, że inne kraje nie powinny niczego żądać od Białorusi, na przykład uwolnienia więźniów politycznych. Zapytany, czy Łukaszenka jest gotowy na rozpoczęcie negocjacji z Zachodem i podanie ręki, odpowiedział, że nikomu nie ufa, ale nie odmawia podania ręki.
Źródło

Litwa
W odpowiedzi na incydent na Morzu Bałtyckim, podczas którego uszkodzony został gazociąg i kabel telekomunikacyjny, Minister Spraw Wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė omówi w Wilnie kwestię ochrony infrastruktury krytycznej z kolegami z regionu. O zagrożeniach hybrydowych, ochronie granic, migracji, bezpieczeństwie cywilnym opowiedzą także przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Ukrainy, Finlandii i Norwegii. Więcej w linku.
Źródło

Łotwa
Dochody budżetu państwa na 2024 rok zaplanowano na 14,5 mld euro, a wydatki na 16,2 mld euro, poinformowało Ministerstwo Finansów, które zatwierdziło projekt ustawy o budżecie państwa na 2024 rok i ramach budżetowych na rok 2024. 2024, 2025 i 2026. Dochody zaplanowane w budżecie podstawowym wynoszą 10 mld euro, a wydatki 12,1 mld euro. Natomiast w budżecie specjalnym zaplanowano dochody na poziomie 4,8 mld euro, a wydatki na 4,4 mld euro, deficyt na poziomie 2,8% PKB. Rząd przeznaczył istotne dodatkowe środki na wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju. W 2027 roku planuje się osiągnąć wysokość środków na obronę narodową w wysokości 3% PKB.
Źródło

Estonia
W piątek estońska prokuratura i Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) opublikowały pierwsze zdjęcie uszkodzonego kabla komunikacyjnego między Estonią a Finlandią. Prokuratura była w tym tygodniu krytykowana za zatajanie informacji przed opinią publiczną. Szkody są spowodowane przez człowieka, ponieważ naturalna działalność podmorska nie wpłynie w ten sposób na kabel. ISS i prokuratura stwierdziły, że nie widzą możliwości współpracy z Rosją, ponieważ umowa o pomocy prawnej między obydwoma krajami jest w trakcie wygaśnięcia. Dodatkowo Rosja nie wykazywała w przeszłości małego zainteresowania współpracą. Kabel został już naprawiony, ale dochodzenie trwa.
Źródło

Polecam:
Niniejszy raport przedstawia ustalenia i zalecenia projektu Atlantic Council, Konceptualizacja zintegrowanego odstraszania w celu przeciwdziałania rosyjskiej eskalacji broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej (CBRN). Celem tego projektu było opracowanie podejścia do włączenia europejskich sojuszników i partnerów do amerykańskiego modelu zintegrowanego odstraszania przed rosyjskim użyciem CBRN.

Raport zespołu Atlantic Council
Ciągła integracja USA i sojuszników jest niezbędna do powstrzymania rosyjskiego użycia broni masowego rażenia (CBRN)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja