Wpis z mikrobloga

#velobank #banki #bankowosc #oszczedzanie

Szanowni Państwo,

Chciałbym przestrzec przed instytucją, która zowie się bankiem, mianowicie "velobank". Oto moja historia z tym pseudobankiem.

5 sierpnia tego roku otworzyłem u nich konto oszczędnościowe, wpłaciłem jakąś kwotę i przez pierwsze dwa miesiące pieniądze pracowały.

10 października otworzyłem dodatkowo zwykłe konto "velokonto". Zamówiłem kartę, w międzyczasie przelałem sobie 2k na to konto i zapłaciłem blikiem w necie za pomocą tego konta.

Kilka dni temu zadzwonił ktoś do mnie z tego banku, pytał się czy jestem zadowolony, czy karta już dotarła etc. Typowe marketingowe gadki...

Wczoraj dostałem kartę do konta, i chciałem ją aktywować. Ku mojemu zdziwieniu, podczas próby logowania się do bankowości internetowej otrzymałem informację, że dostęp został zablokowany i jeśli korzystam z aplikacji mobilnej, to mogę sobie sam odblokować dostęp. No dobra to loguję się do apki na telefonie, a tam taka sama informacja i podpowiedź, żebym zadzwonił na infolinię i odblokował dostęp przy pomocy konsultanta.

Dzwonię na infolinię, a Pan mi mówi, że nie może tego odblokować, nie może nic więcej mi powiedzieć, tylko radzi mi udać się do placówki z dowodem osobistym. No to już w stresie, jadę do placówki, a Pani po sprawdzeniu wszystkiego oznajmia mi, że:

- na moich kontach (oszczędnościowym i rozliczeniowym) widnieje informacja "umowa wypowiedziana ze strony banku" - cała informacja...
- "być może ze względu na jakieś nadużycia" - słowa Pani obsługującej mnie ( ͡° ʖ̯ ͡°), (btw. jakie naduzycia? Przez dwa miesiące wszystko było ok, oprócz wpłaty na KO, wykonałem jedną płatność BLIKiem, jeden przelew z konta ROR i nagle z dnia na dzień blokują mi dostęp do moich oszczędności).
- Pani założyła ticket do kogoś wyżej z informacją, że na odpowiedź muszę poczekać do 2 dni, bo ona nic więcej nie może i nie wie...

Ja prawie dostaję zawału ponieważ wszystkie moje oszczędności znajdują się na koncie oszczędnościowym tego "banku" i nie mogę ani ich wypłacić samodzielnie, ani zlecić przelewu do innego banku. Po tym co czytam w necie odnośnie akcji z innymi bankami, boje się, że mogę nie odzyskać tych pieniędzy...

Czy ktoś z Was był w takiej lub podobnej sytuacji i może mi doradzić jakie dalsze kroki podjąć?
Czy prawnik jest w stanie jakoś pomóc w tym temacie?

I najważniejesz pytanie - jak odzysakć swoje pieniądze?

Z góry dzięki za wszelkie przydatne porady/informacje!
  • 19
  • Odpowiedz
@Dachno: taka rada na przyszłość,jeśli zakładasz coś nowego lub chcesz zrobić coś czego nigdy nie robiłeś to sprawdzaj opinie w Internecie.Nie znam tego banku,z ciekawości sprawdziłem opinie i niestety nie ma za dobrych.
Myślę że jeśli w banku Cię zlewają,to idź do prawnika.
  • Odpowiedz
  • 1
@telemach20: To mnie uspokoiłeś lol. Wiem, ze BFG zabezpiecza pieniądze do tej kwoty, ale to raczej nie jest rozwiązanie w tym przypadku, bo bank nie złożył wniosku o upadłość... tylko zablokował mi dostęp do kont i wypowiedział umowę z nieznanej mi przyczyny..
  • Odpowiedz
wszystkie moje oszczędności znajdują się na koncie oszczędnościowym tego "banku"


@Dachno: no to masz nauczkę, żeby nie trzymać wszystkich oszczędności w jednym miejscu.
  • Odpowiedz
U mnie właśnie się skończyło trzymiesięczne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym i jestem zadowolony xd
Jedyne zastrzeżenie, to że wyciągając kasę z konta oszczędnościowego, pierwszą wypłatę masz za darmo, a kolejne po 9zł. Problem w tym, że maksymalna kwota wypłaty to 50k, więc ładujesz 300k, konto niby darmowe ale płacisz 5x9zł za odzyskanie jest z odsetkami.

No chyba, że przez stronę internetową nie ma tego ograniczenia i tylko w aplikacji, to trochę nie
  • Odpowiedz
@Dachno: Każdy bank zgodnie z przepisami może Ci zablokować tymczasowo konto ze względów bezpieczeństwa ale nie musi ujawniać powodu (czyli inaczej mówiąc może zablokować bez powodu).

Co by też pasowało do

nie może tego odblokować, nie może nic więcej mi powiedzieć

10 października otworzyłem dodatkowo zwykłe konto "velokonto". Zamówiłem kartę, w międzyczasie przelałem sobie 2k na to konto i zapłaciłem blikiem w necie za pomocą tego konta.


Czyli świeże konto, na
  • Odpowiedz
@Dachno: tzn założyłeś najpierw oszczędnościowe a później ror?
Obie rzeczy przez internet czy w placówce?
Te same dane i numery telefonów?

Myślę że zadziałałeś trochę od dupy strony. Trzeba było założyć ror, i z niego wyklikać oszczędnościowe. Wtedy miałbyś wszystko w jednym miejscu.
A tak może jakiś ich lipny system ześwirował i coś się podziało.

Co do kasy to spokojnie. To jest normalny bank, a nie jakiś szemrany fintech czy parabank.
  • Odpowiedz
brzmi jak blokada z ustawy AML, wtedy banki wypowiadają umowę i nie udzielają żadnych informacji, były już na wykopie opisywane historie z kilku banków
  • Odpowiedz
  • 0
@Asceus: Naprawdę to może być każdy powód jak piszesz, ale nie mogę się do niego odnieść ani nawet spróbować wyjaśnić lub udowodnić, że nie piorę pieniędzy, bo nie chcą/nie mogą mi podać przyczyny... I tak w kółko... Udało mi się oficjalnie złożyć reklamację, zobaczę czy to popchnie temat do przodu...
  • Odpowiedz
  • 0
@Matpiotr: Postąpiłem dokładnie tak jak piszesz. Najpierw oszczędnościowe, ale z racji, że wypłata pieniędzy z oszczędnościowego jest darmowa tylko dla pierwszego przelewu i to do 50k, to założyłem konto ror i miałem plan z niego przelać kasę na swoje konto macierzyste bez dodatkowych opłat. Chciałem dobrze, ale bank mnie przechytrzył :/

Obie rzeczy przez internet, ten sam numer telefonu, maila, adresy itp.

Jak wspomniałem wyżej, udało mi się złożyć reklamację w
  • Odpowiedz
  • 0
@voorhees: Nie, złożyłem reklamację online jak i w placówce, mam czekać... Po złożeniu reklamacji online dostałem informację, że mają 30 dni na odpowiedź....
  • Odpowiedz
  • 0
@Veux: Skończyło się tak, że po długich bataliach odblokowali mi dostęp do konta oszczędnościowego, bo jak twierdzili przez zablokowanie konta ROR nie mogłem podejrzeć w aplikacji ani przez internet innych kont przypisanych do mojego profilu. Także ono cały czas pracowało.
Następnie w oddziale musiałem otworzyć nowe konto ROR i środki, które znajdowały się na zablokowanym koncie ROR, a później na koncie technicznym przelali mi na nowe konto ROR.
Oczywiście, warunki promocyjne
  • Odpowiedz