Wpis z mikrobloga

Miejsce: średniej wielkości miasto powiatowe, żadna metropolia

Mam już dość mieszkania w bloku, dusze się w nim, to nie jest miejsce dla mnie. Dodatkowo, jeśli byśmy w nim zostali to albo dzieciaki będą mieć cały czas wspólny pokój, albo my będziemy musieli spać w salonie. Mam już dość i rozglądam się za domem.

Którą z opcji byście wybrali (i ewentualnie dlaczego)?

1. Bliźniak na obrzeżach miasta.
- Wady: bliźniak (samo w sobie jest to wadą), brak światłowodu (a pracuję zdalnie i potrzebuję internetu), mikro działka (3 ary) gdzie po wydzieleniu miejsca parkingowego nie zostanie prawie w ogóle miejsca. Brak miejsca do trzymania głupiej kosiarki czy rowerów. Dzieciaki wozimy do szkoły/przedszkola.
- Zalety: jest w obrębie miasta, koniec zalet.
- Cena: 550k
2. Bliźniak we wsi przylegającej do miasta.
- Wady: bliźniak, brak komunikacji do miasta i dzieciaki trzeba będzie wozić te 5-7 minut w jedną stronę do przedszkola i potem szkoły, jeśli nie pójdą do tej na miejscu. 5 arów działki, znośnie.
- Zalety: dość blisko miasta, światłowód, garaż
- Cena: 680k
3. Dom wolnostojący 10 km od miasta.
- Wady: jedna łazienka, trzeba ocieplić dach i zaadaptować poddasze, żebym mógł wydzielić sobie biuro (ewentualnie drugą łazienkę, jeśli się da), ~15 minut do miasta i przedszkola dzieci. Konieczność postawienia czegoś na kosiarkę czy rowery.
- Zalety: Duża działka, dom wolnostojący
- Cena: 720k

Czy może opcja 4 i kupno działki, a za kilka lat (po jej spłaceniu) rozpoczęcie tam budowy domu według własnego pomysłu?
Z wad, to oboje mamy dwie lewe ręce i sami mało co zrobimy, a to wywinduje koszty.
Z zalet, robimy po swojemu.
Koszt działki czy to na obrzeżach miasta, czy blisko niego to ~180k, te 10-15km od miasta to ~100k.

Z jednej strony te 15 minut do miasta wydaje się dużo, ale z drugiej znajomi mieszkający w dużych miastach znacznie dłużej wożą swoje dzieciaki do przedszkoli/szkół w obrębie samego miasta. A i w przypadku opcji 1 ten czas dowozu nie będzie jakoś krótszy, a to przecież jazda wewnątrz miasta.

Jeśli chodzi o koszty, to opcja pierwsza jest najtańsza (550k), a trzecia najdroższa (720k). Z tym że trzeci jest już do wprowadzenia się, a pierwsze dwa to stan deweloperski.

#dom #kupnodomu #budowadomu #nieruchomosci

Która opcja?

  • Bliźniak na obrzeżach miasta 16.0% (15)
  • Bliźniak na wsi pod miastem 8.5% (8)
  • Dom wolnostojący 10 km od miasta 52.1% (49)
  • Działka + budowa 23.4% (22)

Oddanych głosów: 94

  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@zmarnowany_czas jestem kropka w kropkę w takiej samej sytuacji (nawet wielkość miasta się zgadza ( ͡º ͜ʖ͡º)). Zebraliśmy nawet hajs na spłatę kredytu za mieszkanie ale zacząłem się zastanawiać czy warto bo oprocentowanie stałe jeszcze przez 4 lata i tak decyzja padła na kupno działki póki cena i lokalizacja są akceptowalne, znowu nazbieranie kapitału i po spłacie mieszkania nowy kredyt na budowę domu bez kompromisów w
  • Odpowiedz