Wpis z mikrobloga

Jak oficjalnie wyglądają klasy społeczeństwa w #polska? Niższa, średnia, wyższa


@curiousboi: w przeciwieństwie do #uk - nie ma w Polsce za bardzo społeczeństwa rozwarstwionego na kasty

Są co najwyżej bogaci (aka ten złodziej prywaciarz) i szarzy ludzie (zarabiający normalnie). W tych czasach różnica między klasą średnią a biedą jest czysto umowna i zależy zwykle od tego czy ktoś dostał w spadku mieszkanie
  • Odpowiedz
@curiousboi: Zależy kogo spytasz i jak dzielisz xd ostatnio popularne jest lewaki i prawaki ;p
Tak an serio masz podziały finansowe jak i kulturowo-społeczne, często nakładały się na siebie, dlatego są uogólniane, ale to nie to samo.

Kwoty zaznaczam, że są tak na oko, według mnie, ostatnio tyle się pozmieniało w zarobkach, że ciężko cokolwiek określić.

Klasa wyższa biedna(zarobkowo) np. często mówi, że jest średnią, bo nawet mieszkania bez kredytu kupić
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego:

według niedawno rządzących osoby zarabiające minimalną to już klasa średnia, co robi kurtyzanę z logiki.


Wcale nie, tak mniej więcej jest, to, że chcesz sobie ponarzekać to pitolenie ale w Polsce klasy niskiej (takiej, której nie stać na na żadne przyjemności, np. wycieczkę, albo kino etc. prawie nie ma.
To, ze każdy chce zarabiać minimum 15k i być w 5% najlepiej zarabiających to mrzonka właśnie jest, patrz jaki % stanowią
  • Odpowiedz
@voldi: klasa średnia powinna być liczona dochodem rozporządzalnym a nie zarobkami tak naprawdę.
Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 roku, by należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Czyli do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie.

Według mnie "masz dach nad
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: No i jest, dlatego klasa niższa, nie ma na żadne zbytki tak jak napisałem, klasa średnia może sobie pozwolić na kino i zabawki, jak troszkę zamiżniejsza klasa średnia to jakiś nawet zagraniczny wyjazd raz do roku, klasa wyższa opisem to klasa która nie mątwi się o pieniądze, ludzie których tac na zbytki, którzy mogą sobie często jeździć na zagraniczne wycieczki, ludzie którzy kupując samochód nie patrzą aby jeździł a patrzą
  • Odpowiedz
Ja odnosiłem się tylko do słów Patkowskiego, który w pewnym momencie stwierdził, że 4k brutto to klasa średnia. A krajowa MINIMALNA teraz dochodzi do tego poziomu i w 2024 to już każdy pracujący będzie klasą średnią patrząc z tej perspektywy. Czy tak realnie będzie?

ale zadam ci pytanie, więc gdzie są ludzie zarabiający 20k według ciebie? To jest klasa średnia? Nie wyższa?

To jest dobre pytanie. Akurat jestem w tej części. I
  • Odpowiedz
@voldi: nie wiem jak teraz, "za moich czasów" w ogóle o takich sprawach nie uczyli w szkole :P

Nie wiem kiedy ty się uczyłeś, ale ja miałem WOS, tam uczyli o podstawach ustroju i o społeczeństwie, podziałach, podstawach socjologii etc.

To jest dobre pytanie. Akurat jestem w tej części. I nie stawiam się w klasie wyższej. Bo wydanie kasy na przykład na rower za 10k nie jest dla mnie zachcianką, którą
  • Odpowiedz