Wpis z mikrobloga

Wiele razy zastanawiałem się jak wyglądało życie zaraz po wojnie w 1945. Znalazłem fajna fotografie - życie w powojennej Warszawie, właśnie w 1945. Na zdjeciu widoczna jest ulica Marszałkowska (obecnie przebiegająca obok Pałacu Kultury), kobiety sprzedają pieczywo. W kolorze wydaje się to bliższe, bardziej realne niż na czarno-białych fotkach, przynajmniej dla mnie.

Autor zdjęcia: John Phillips
#wojna #historia #fotografia #fotohistoria
hansoloxd - Wiele razy zastanawiałem się jak wyglądało życie zaraz po wojnie w 1945. ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@hansoloxd ciężko mi sobie wyobrazić życie w takich realiach. Te doświadczenie wojny - strach o życie swoje i bliskich, dźwięki bomb, strzałów, pytania czy uciekać czy zostać w swojej miejscowości? Może Niemcy tu nie dojdą? A jak dojdą to co wtedy? Kiedy będzie koniec wojny?
I tak przez 6 lat. Życie po doświadczeniach wojennych musi zupełnie inaczej smakować.
Teraz jak jestem starszy to chętnie bym porozmawiał z dziadkami o wojnie, niestety od
  • Odpowiedz
@Stachu_a_kto_przy_telefonie: też ubolewam, że dziadkowie z którymi miałem szansę porozmawiać o wojnie nie żyją, została babcią, ale ona raz jest przekonana, że ma 12 lat, a raz, że 18 (podpowiadamy: ma trochę więcej) także raczej ciężko będzie od niej otrzymać jakąś koherentną informację.
  • Odpowiedz
@Stachu_a_kto_przy_telefonie: @hansoloxd i nagle pojawiają się politycy, którzy mówią że oni to wszystko odbudują, ale troche inaczej. Każdy będzie miał widno w mieszkaniu, każdy będzie miał prąd, wodę i gaz. Nie trzeba będzie płacić żadnemu arystokracie za kamienice. Wokoło będzie dużo zieleni. Ciężko nam z perspektywy czasu ocenić co myśleli ówcześni mieszkańcy, którzy doświadczyli tej wojennej zawieruchy - szczególnie teraz kiedy zastanawiamy się czemu nikt wtedy nie protestował przeciwko wyburzaniu kamienic
  • Odpowiedz
@hansoloxd: 80 lat później Niemiec Pan traktuje Polaka jak swojego pachołka, mówi mu co wolno i chce sprawować nad nim kontrolę.

Ani Niemiec ani Ruski nigdy nie będzie naszym sojusznikiem ani przyjacielem.

Ahh ten 45', kolega Amerykanin (Roosevelt) i kolega Brytyjczyk (Churchill) oddają Polaków w Rosjanom w niewolę - bo ci mało w II WŚ wycierpieli.
  • Odpowiedz
  • 36
@hansoloxd patrząc na te zdjęcia tym bardziej doceniam, że mogę żyć w bezpiecznym i w miarę zamożnym kraju.
Należę jeszcze do tego pokolenia, które miało okazję osobiście rozmawiać ze świadkami tamtych wydarzeń.
Mam tylko nadzieję, że ja nie będę nikomu opowiadać podobnych historii.
  • Odpowiedz
@Stachu_a_kto_przy_telefonie: Sądzę, że dłużej niż przez te 6 lat. Pomyśl o ludziach co urodzili się koło 1900 roku. Przeżyli dwie wojny, niby ta druga się skończyła, ale jaka masz pewność, że nie przyjdzie trzecia? Całe życie w strachu, masakra.
  • Odpowiedz
@haabero to moja największa życiowa rozkminia. Ten temat liznął odrobinę serial Dom. Interesuję się historią Polski po 1944 roku i jestem daleki, żeby kogokolwiek (no może z wyjątkiem oczywistych pachołków Stalina) w 100% potępić. Łatwo oceniać z perspektywy czasu. Żyć wtedy i decydować mając świadomość ogromnych kosztów alternatywnych to był wielki ciężar.
  • Odpowiedz
@wojtek2201: to prawda, ja na to patrze z perspektywy funkcjonowania miasta. Teksty o Warszawie jako Paryżu północy są nic nie warte. Ściśle Śródmieście żyło jako tako. Wieczny ścisk, bród i smog od wolskich kominów. 3 parki na krzyż non stop pelne ludzi. Wąskie uliczki i brak jakiejkolwiek sprawnej komunikacji. Do tego drugie zydowskie miasto w północnej części, zamieszkałe przez ludność nie potrafiącej w większości mówić po polsku - a to był
  • Odpowiedz
@hansoloxd: znając historię i po obejrzeniu takich zdjęć mnie wstrząsa jak czytam jakieś aberracje wykopków którzy biadolą że teraz żyją w najgorszym momencie w historii ogólnie i dla niebieskich ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@hansoloxd: jedne miasta ucierpiały w czasie II Wojny Światowej, a inne w czasie I. Moje miasto Kalisz, w 1914 zostało niemal w około 90 procentach zrównane przez wojska pruskie.
Ogromnym wysiłkiem zostało odbudowane.
Jestem dumny, że mogę tu mieszkać, mimo że nie mam nic wspólnego z tamtymi wydarzeniami.
  • Odpowiedz