Wpis z mikrobloga

Jeszcze co do #wybory, bardzo spodobal mi sie wczorajszy artykul na ten temat

Czy dałoby się więc zachować te rzeczy dobre, które zrobił PiS, bez tego całego radykalizmu, tendencji do budowania demokracji nieliberalnej, bez wszystkich tych zamordystycznych pomysłów i wojny z mediami? Otóż nie. Bo to właśnie się stało cechą wyróżniającą Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich latach.

Polityka tożsamości opiera się na totalnej polaryzacji, na zabieganiu o poczucie dumy, na godności i przedstawianiu przeciwników nie jako konkurentów do władzy, którzy mają inny pomysł na organizację życia publicznego, ale jako zagrożenie dla naszej tożsamości, dla polskości, religii czy dla całej zachodniej cywilizacji. Opiera się na opowieści o tym, że państwo trzeba odbić, ponieważ zostało porwane przez złe elity, że trzeba reprezentować prawdziwych Polaków, którzy zaczynają się czuć mniejszością we własnym kraju.

PiS przeszedł w ostatnich kilkunastu latach przemianę, której dziś nie da się cofnąć. A jego elektorat dopomina się tego, by było jeszcze ostrzej, jeszcze bardziej radykalnie, jeszcze bardziej histerycznie, z jeszcze wyższego C, z jeszcze większą emfazą. A jeśli tego nie dostanie, poszuka kogoś, kto zaspokoi rozbudzony głód emocji gdzieś indziej.


https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39287811-michal-szuldrzynski-pis-moglby-wygrac-trzecia-kadencje-gdyby-przestal-byc-pis-em?utm_source=pocket_saves

Zastanawiam sie w sumie, jak by to wygladalo, gdyby pis byl partia z 2005 roku z ludzmi typu Zyta Gilowska, bez wszystkich autorytarnych wojenek typu TK, sady, konflikt z unia, ale z tym socjalem, ktory wpakowali w elektorat. Mozliwe, ze po pierwszej kadencji ich wynik podchodzilby wtedy pod 50%. No ale gdybac sobie mozna.
Strasznie boli mnie, ze tak podzielili narod i mam wrazenie ze juz nigdy nie wrocimy do normalnosci i normalnej polityki bez takiej mega polaryzacji i obrzucania sie miesem. Troche winie za to social media w tym twittera, gdzie jest ciagla wojna. Strasznie to wszystko smutne, bo Orbanizacja wiszaca caly czas w powietrzu nie daje poczucia stabilnosci w tym kraju.

#wybory i #pis