Wpis z mikrobloga

Ale mnie wk00rwia pisanie jełopów o tym, że w bolzdze jest superhiperdemokracja, bo PIS PRZEGRAŁ #wybory i ODDAJE WŁADZĘ, WIĘC CZEGO JENCZYSZ.

Art. 2 Konstytucji RP traktuje o tym, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społeczne". Na tę zasadę składa się kilka czynników:
1) państwo prawne - jako elementy państwa prawnego traktuje się zasady: podziału władz, zwierzchnictwa konstytucji, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, szczególnej roli ustawy jako podstawowego i powszechnego źródła prawa. W pierwotnym, węższym znaczeniu "państwo prawne akcentowało jego formalny aspekt - prawo powinno być przestrzegane przez wszystkich jego adresatów, ale przede wszystkim przez organy państwowe. Oznacza to dla organów władzy publicznej obowiązek działania na podstawie i w granicach prawa. Organ państwowy może działać tylko na podstawie i w granicach kompetencji, które prawo mu przyznaje (zasada praworządności formalnej), podczas gdy do obywateli odnosi się zasada, iż co nie jest zabronione, jest dozwolone. Ponadto kompetencji organu państwowego nie można domniemywać; jeśli nie wynikają one z wyraźnego przepisu prawnego, to nie istnieją one w ogóle.

W orzecznictwie ugruntowało się stanowisko, zgodnie z którym nieodzownym elementem zasady demokratycznego państwa prawnego są reguły stanowienia prawa, które czasem określano jako zasady przyzwoitej legislacji. Punktem wyjścia jest tak zwana zasada ochrony zaufania obywatela do państwa. Nakazuje ona, by organ państwowy (ustawodawca) traktował obywateli z zachowaniem pewnych minimalnych reguł uczciwości. Przepisy prawne nie mogą więc zastawiać pułapek, formułować obietnic bez pokrycia bądź nagle wycofywać się ze złożonych obietnic lub ustalonych reguł postępowania, nie mogą stwarzać organom państwowym możliwości nadużywania swojej pozycji wobec obywatela. TK wyróżnia kilka konkretnych zasad stanowienia prawa:
a) zakaz działania prawa wstecz, co oznacza zakaz stanowienia przepisów prawnych, które obowiązywałyby z mocą wsteczną - odnosi się do wyłącznie do przepisów mogących pogorszyć sytuację adresatów.
b) nakaz zachowania odpowiedniego okresu dostosowawczego przy wprowadzaniu nowych norm prawnych w życiu vacatio legis , który w zasadzie wynosi 14 dni od ogłoszenia ustawy.
c) zasada ochrony praw nabytych - nowe regulacje prawne powinny na ogół chronić prawa nabyte: uzyskane raz prawo nie może być odebrane lub w niekorzystny sposób zmodyfikowane. Ochrona praw nabytych rozciąga się tylko na prawa nabyte słusznie; jeśli jakieś uprawnienie zostało nabyte w sposób niesłuszny, niezgodny z zasadami sprawiedliwości, ustawodawca może je odebrać. Mogę również zaistnieć sytuacje wyjątkowe, w których niezbędna jest ingerencja w prawa nabyte; w szczególności może stać się tak w sytuacji konieczności gospodarczej. Gdyby, na przykład, zaistniało zagrożenie załamania się budżetu państwa, możliwa stałaby się ingerencja w prawa nabyte, jak choćby ograniczanie waloryzacji rent i emerytur, zamrażanie wynagrodzeń.
d) zasada określoności prawa: przepisy prawne muszą być formułowane w sposób na tyle jasny, aby adresat mógł bez trudności określić prawne konsekwencje swego postępowania.

Zasada proporcjonalności - inaczej zakaz nadmiernej ingerencji. Dotyczy ona treści stanowionego prawa i nakazuje, aby środki zastosowanie do osiągnięcia założonego przez prawodawcę celu były do tego celu proporcjonalne.

2) system źródeł prawa na zasadzie hierarchicznej budowy i usytuowanie aktów stanowionych przez parlament na szczycie tej hierarchii:
a) nadrzędność konstytucji
b) zwierzchnictwo ustawy
c) wykonawczy charakter regulacji przyjmowanych przez organy rządowe

Rozdział I konstytucji wskazuje na dwie instytucje o szczególnym znaczeniu dla rzeczywistego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego: środki masowego przekazu oraz kościoły i związki zawodowe.
Wolność środków masowego przekazu (prasy innych form przekazu drukowanego, a także mediów elektronicznych) jest w całym świecie uważana za conditio sine qua non pluralizmu politycznego, a jej jądrem jest zakaz cenzury prewencyjnej. Ogólną gwarancję w tym zakresie formułuje art. 14 konstytucji, dalsze zasady znajdujemy w rozdziale o prawach i wolnościach jednostki, a status radia i telewizji poddany jest regulacjom szczególnym.
Artykuł 25 konstytucji w zakresie kościołów i związków wyznaniowych formułuje 4 podstawowe zasady:
1) równouprawnienie kościołów i związków wyznaniowych
2) bezstronności (neutralności) państwa w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych
3) parcia treści stosunków między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi na zasadach poszanowania ich autonomii, wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie oraz współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego
4) oparcia formy określenia stosunków między państwem a kościołami i związkami wyznaniowymi na ustawach uchwalonych na podstawie umów zawartych przez RM z ich właściwymi przestawicielami

To tylko część, ale rysuje się zarys, jak nadszarpnięta była demokracja w Polsce za czasów pisu. Pozdrawiam i dziękuję.


#polska #prawo #bekazpisu #bekazprawakow #bekazlewactwa #bekazpodludzi #polityka #neuropa #konstytucja #bekazkatoli #4konserwy
  • 1