Wpis z mikrobloga

@dktr: Nie chce mi się niczego nagrywać 20 W wystarczy w zupełności, bo zasilacz, którego używam ma 15 V i 1.5 A, ale lutownica działa też z zasilaczem 12 V, tylko nie osiąga takiej wysokiej temperatury i nie rozgrzewa się tak szybko. W zasadzie wystarczy 13-14 V DC (ze względu na spadek napięcia na układzie przetwornicy) można też zrobić obejście do szybszego rozgrzewania lutownicy na zasilaczu 12 V, a następnie ograniczać
@tojestmultikonto: Jak chce się poprawić poziom sygnału radiowego to się stosuje anteny o większym zysku a nie instaluje przypadkowe elementy zamiast anteny. Te kondensatory i dioda nie jest nawet żadnym obwodem rezonansowym, równie dobrze możesz se przyczepić metalowy wieszak i może przypadkiem będzie miał większy zysk niż oryginalna antena i odbiór się poprawi.
@dktr: Nie o to chodzi. Wydaje mi się, że wartości kondensatorów do wzmacniacza antenowego na diodzie są również źle dobrane. Wartości kondensatorów wziąłem ze schematu radia, a z tego co przeczytałem wahania częstotliwości FM mieszczą się w granicach 75 kHz (po to aby stacje nie nachodziły na siebie), kondensatory zastosowane przeze mnie są w stanie pracować przy częstotliwości >2 MHz. Powinny być tam inne wartości kondensatorów żeby to zagrało. Z tego
Pobierz tojestmultikonto - @dktr: Nie o to chodzi. Wydaje mi się, że wartości kondensatorów d...
źródło: 07915c3c9159160e1725589b1afbefef
@tojestmultikonto: Ale w tym miejscu układu nie ma nigdzie takich częstotliwości tylko sygnał RF, sygnał MPX (zespolony sygnał stereo + rds) masz za demodulatorem FM wewnątrz odbiornika.
@dktr: Ja już zrobiłem dipol na tej diodzie i 3 przewodach 1/2. Informacje o stacjach radiowych wczytują się "w locie". Na słuchawkach trwało to ponad minutę. Wielkość anteny wcale nie jest aż taka istotna, chociaż telefon i tak najlepiej odbiera na przewodzie 3/4 (nawet bez diody), ale z diodą działa głośniej i czyściej.
@dktr:

Ta dioda dla RF jest zwarta kondensatorami i równie dobrze może jej tam nie być.


Oczywiście, że tak.

Dioda służy do zrzucania ładunków, które tworzą różnicę potencjałów między wyprowadzeniami kondensatora. Po prostu rozdziela antenę. Tutaj zrobiłem to w formie "dipola", ale możliwe, że lepiej będzie działać jak dam dwa równe odcinki albo odcinek z lewej będzie miał 2/4 długości, a odcinek z lewej (tylko jeden podłączony do masy) 1/3 długości
Pobierz tojestmultikonto - @dktr: 
Ta dioda dla RF jest zwarta kondensatorami i równie dobrze...
źródło: 220px-Crystal_radio_circuit_with_bias_and_buzzer.svg