Wpis z mikrobloga

Pracuje ktoś tutaj w .Net/Azure/.Net + Azure i jest zadowolony? Zacząłem swoją przygodę od programowania w C# i o ile sam język mi się podoba, to tak praca w nim już nie. Z doświadczeń moich, moich znajomych oraz przeglądania ofert o pracę/udział w rekrutacjach praca w c# podlega pod jedną z kategorii:
1. 100% crud niewymagający myślenia.
2. 100% crud niewymagający myślenia ale tym razem został napisany 15 lat temu przez stado pijanych szympansów a ty teraz robisz maintenance/rozwijasz to gówno i powoli dostajesz raka mózgu.
3. Jakieś dziwne microsoftowe rzeczy typu microsoft dynamics, gdzie albo #!$%@? się z low-code albo masz faktycznie jakieś sdk/api, ale i tak nie działa pzdr.

Po pewnym czasie stwierdziłem, że może wypróbuję trochę "devopsa"(albo raczej wypaczenia tego terminu który funkcjonuje w świecie it). Poszedłem w ażura, no bo i tak go używałem wcześniej w pracy. Tylko, że no, azure jest używany chyba tylko i wyłącznie przez wielkie korpo, z których 99% zdaje się przechodzić "transformację chmurową" - czytaj: "Nasza infra jest w opłakanym stanie i musimy to naprawić bo rzeczy się ciągną miesiącami albo codziennie coś się #!$%@?/człowiek z działu sales w m$ powiedział nam, że będzie taniej". Wszystko spoko, tylko że zazwyczaj w tych firmach nie ma dosłownie żadnej woli poza "naprawmy", gdzie procesy/kultura/ludzie którzy doprowadzili do abspolutnej #!$%@?ści stanu poprzedniego wciąż są obecni.

Interesują mnie systemu rozproszone/duża skala, ale znalezienie firmy która faktycznie ma takie problemy w Polsce(i pracuje w tych technologiach) graniczy z cudem. Wiele firm może to twierdzić na rozmowie rekrutacyjnej, ale sporo z nich po prostu bezczelnie kłamie, i o ile w 95% przypadków faktycznie jestem w stanie stwierdzić, że to bullshit to tak mała część jest naprawdę dobrze przygotowana. Moje pytania do pracodawcy i tak zazwyczaj trwają ponad 40 minut.

Myślę co dalej, mam wrażenie, że jedyne wyjście to zmienić stack na aws/gcp/bare metal albo jakiś inny język programowania, jednak wizja nauki od początku mnie strasznie demotywuje. Nauczyłem się, żeby nigdy nie iść do software house/cosnultingu ani żadnego naprawiania/"transformacji", ale nie jestem pewien czy to wystarczy aby zdobyć cokolwiek dobrego w obecnym stacku.

Ma ktoś jakieś podobne doświadczenia?

#pracait #it #programista15k #praca
  • 8
  • Odpowiedz
Interesują mnie systemu rozproszone/duża skala

jednak wizja nauki od początku mnie strasznie demotywuje


@donaldJretard: interesuja cie systemy rozproszone i duza skala ale masz problem zeby nauczyc sie nowego jezyka programowania? bait 2/10 bo odpisałem
  • Odpowiedz
@peoplearestrange: Jeśli np. z aws korzystają w większości firmy innego typu (czyli nie korpo molochy) to może być różnica... chociaż prawdopodobnie nie.

@ElTalento Nie mam problemu żeby nauczyć się nowego języka, demotywuje mnie wymiana całego stacka. Przecież nauka języka to głównie nauka całego jego środowiska a nie syntaxu.
  • Odpowiedz
@donaldJretard: ja pracuję. Super stack dla kogoś, kto nie ma już 20 lat, nie jest jakimś urodzonym kucem i po prostu chce szybko i łatwo osiągnąć pożądany efekt: działającą aplikację, za którą jest wypłata. Cały ekosystem MS jest świetnie ze sobą zgrany, a Azure uważam za najlepszą chmurę. Porównanie mam z AWS i GCP i one są dla mnie serio nieintuicyjne, taki typowy Linuxowy paradygmat, gdzie UI/UX to jakiś zbędny
  • Odpowiedz
@donaldJretard: 1 i 2 pkt to jakbym o swojej robocie czytał. Odejmij tylko chmurę bo u nas nie ma. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I jak sam C# i .NET to zajebiste technologie teraz to cała kultura wokół nich jest taka jak opisujesz. I od jakiegoś czasu mam dokładnie takie same przemyślenia jak ty i też myślę żeby przeskoczyć na coś innego. Tylko pytanie jest, na co?

java? Podobny syf, ale na pewno łatwiej trafić na jakiś ciekawszy projekt
fullstack z node.js+TS? Pozostawię
  • Odpowiedz
@vestige: Co nie tak jest z node? Tj. nie pytam ironicznie, js to płynięcie na fali hype, więc z node jest pewnie podobnie jest używany bo jest popularny. Frontend to jeszcze frontend, ale w jakichś powazniejszych apkach korzystanie z ekosystemu js to proszenie się o kłopoty jak jakaś libka nagle przestanie istnieć albo zmieni api.
Czy działanie event loop i wydajnośc jsa mają wpływ na twój komentarz?
  • Odpowiedz
@donaldJretard: Po drugiej stronie ulicy trawa jest bardziej zielona. :)

Z mojego doświadczenia to zarówno w AWS jak i azure możesz trafić korpo gowno, co chce być nowoczesne i przechodzi do chmury z przymusu z workiem złych praktyk jak i fajne projekty, gdzie naprawdę chcą wykorzystać dużo z chmury.
  • Odpowiedz
Interesują mnie systemu rozproszone/duża skala, ale znalezienie firmy która faktycznie ma takie problemy w Polsce(i pracuje w tych technologiach) graniczy z cudem.


@donaldJretard: Robiłem łącznie ok. 6 lat w .NETcie, wszystko .NET Core 2 i w górę, większość w Azurze(ostatni rok pracuje nad systemami on-premise u klienta) i bardzo sobie chwaliłem. Azure całkiem fajny, niektóre usługi lepsze, niektóre gorsze ale generalnie dosyć fajnie to działa, łatwo wszystko samemu ogarnąć i
  • Odpowiedz