Wpis z mikrobloga

Hipotetyczna sytuacja: mam kredyt 2%, w którym po 5 latach zostaje mi do spłaty 300k.

Jednym z warunków otrzymywania dopłat od państwa jest to, że całkowita suma nadpłat nie może przekroczyć 200k.

Czy w przypadku gdy po tych 5 latach zdecydowałbym się spłacić pozostałe 300k, muszę płacić jakieś dodatkowe odsetki z tytułu utracenia tej państwojej dopłaty? Czy może fakt, że całkowicie spłacam ten kredyt, sprawia od razu, że żadnych dodatkowych kosztów nie poniosę?

#kredyt2procent #kredythipoteczny #kredyt
  • 12
Jednym z warunków otrzymywania dopłat od państwa jest to, że całkowita suma nadpłat nie może przekroczyć 200k.


@Stinger336: Ten warunek obowiązuje tylko przez pierwsze 3 lata. Po tym okresie kredyt możesz dowolnie nadpłacać.

Całkowita spłata kredytu jest możliwa od pierwszego dnia bez obowiązku zwrotu otrzymanych dopłat.

Zajrzyj na moja stronę, znajdziesz tam mnóstwo informacji na temat kredytów w programie Bezpieczny kredyt 2% https://kredytdwaprocent.pl/
@marcpol: Jest w ogóle jakiś racjonalny powód dla tych wszystkich obostrzeń/zasad? A to wkład własny nie może przekraczać 200k, a to nadpłacać nie można, a to działalności gospodarczej prowadzić nie można.
@marcpol: Dzięki, po prostu zastanawiam się czemu zwykłe kryterium dochodowe tu nie wystarczy. Z mojej perspektywy warunek o JDG musiałbym jakoś sztucznie obchodzić co w moim mniemaniu nie ma sensu bo czemu państwo zakłada, że ktoś na JDG zarabia kokosy i ma go stać na normalny kredyt? W każdym razie jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
@unimator: Nikt Ci nie broni prowadzić JDG - nie możesz jej zarejestrować na adres mieszkania JEŻELI skorzystałeś z gwarancji BGK. Jeśli z niej nie skorzystałeś to możesz zarejestrować w mieszkaniu z dopłatami JDG. Możesz też ją prowadzić zupełnie bez adresu wykonywania działalności lub jeśli już prowadzisz JDG, to robić to nadal z adresem siedziby tam gdzie masz ją zarejestrowaną teraz.
@unimator: Kryterium dochodowe dość łatwo obejść. Ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej dotyczą jedynie przypadków korzystania z gwarancji wkładu własnego.
@marcpol: obecnie pracuję na umowie B2B. Działalność mam zarejestrowaną na adres w domu rodzinnym, gdzie teraz mieszkam. Czy według tych zasad nie mogę wziąć kredytu 2% bez wkładu własnego i co za tym idzie muszę iść w kierunku, w którym mój wkład własny wynosic będzie 100 tysięcy, bo dopiero przy tej kwocie nie będę mieć gwarancji wkładu własnego?
@Stinger336: Bez problemów możesz uzyskać kredyt z gwarancją mając działalność gospodarczą wykonywaną w innej nieruchomości niż ta finansowana programem Bk2. Co więcej - dzisiaj istniej możliwość prowadzenia DG bez stałego adresu prowadzenia działalności, a jedynie z adresem do doręczeń. Wtedy nawet w przypadku skorzystania z gwarancji wkładu własnego może być to nieruchomość finansowana programem.
@marcpol: dzięki, mam jeszcze jedno pytanie - moja sytuacja jest taka, ze chcę kupić gotowa nieruchomość na rynku pierwotnym. Mam do podpisania umowę przedwstępną, w której mam zapisane dwie płatności za tę nieruchomość w transzach 10% + 90%.

Pierwsza płatność przypada mi już na przyszły tydzień. Byłem dzisiaj u gościa od kredytów i mówił, że jedyna opcja, żeby to 10 opłacić za pomocą kredytu, to żeby deweloper zmienił mi sposób płatności
Miałeś może u siebie taką sytuację i możesz potwierdzić, że to jedyna opcja?


@Stinger336: Jeśli termin płatności masz za tydzień i są to środki z kredytu to nie ma innej możliwości niż przesunięcie tego terminu.
@marcpol: deweloper nie zgodził się na przesunięcie terminu i musiałem zapłacić to ze swoich środków.

Pozostaje mi jeszcze jedno pytanie. Kredytem zamierzam pokryć zarówno koszt samej nieruchomości jak i późniejsze wykończenie. Nie wiem na tym etapie, ile będzie kosztować wykończenie mieszkania. Co w sytuacji, gdy wezmę np. 500k kredytu, a mieszkanie z wykończeniem pochłoną 490k? Co się dzieje z tym 10k? Czy to zostaje u mnie na koncie i jedyna opcja
@Stinger336: W większości banków można uzyskać dodatkowe środki na remont/ wykończenie. Wymaga to przygotowania prostego kosztorysu. Większość banków nie wymaga faktur w przypadku remontu/ wykończenia. Rozliczenie prac następuje na podstawie wcześniej przygotowanego kosztorysu, wizyty rzeczoznawcy lub pracownika banku. W niektórych bankach wystarczą same zdjęcia wykonane przez kredytobiorcę. Nie jest weryfikowany dokładny koszt, tylko samo wykonanie prac.

Środki mogą być przeznaczone na elementy trwale związane z nieruchomością - tynki, gładzie, malowanie, podłogi,