Wpis z mikrobloga

W związku z pandoragate zainteresowała mnie sytuacja prawna na temat: wiedzy dotyczącej obowiązku zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Dużo ludzi się wypowiada na ten temat, ale czy mają rację, iż takowe zaniechanie zawiadomienia ma znamiona przestępstwa i może być ścigane przez organy prawne?
Znalazłem ciekawy artykuł, które może dać pewne spojrzenie na sprawę.

Czy masz obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, jeśli posiadasz o tym istotne informacje?

Owszem masz. Co do zasady będzie to jednak jedynie obowiązek społeczny, za którego niedopełnienie nie grozi Ci żadna kara. Pamiętaj jednak, że przekazując tego typu informacje przyczyniasz się do wykrycia i ukarania sprawców, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa w swojej okolicy.


O Twoim obowiązku mówi art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.)


304 § 1 k.p.k: Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 § 3 stosuje się odpowiednio.


Uwaga! Jest jednak grupa przestępstw o których masz prawny obowiązek powiadomienia organów ścigania, a jeśli tego nie zrobisz, popełniasz przestępstwo stypizowane w art. 240 k.k. za które grozi Ci nawet do 3 lat więzienia. Wiążę się to z tym, iż wyszczególnione w tym przepisie przestępstwa są bardzo poważne.

>Przestępstwa o które chodzi to:

Ludobójstwo – art. 118 k.k.

Udział w masowym zamachu – art. 118a k.k.

Stosowanie środków masowej zagłady – art. 120 k.k.

Wytwarzanie, gromadzenie lub obrót zakazanymi środkami – art. 121 k.k. (chodzi tu np.: o środki masowej zagłady lub inne środki walki).

Stosowanie w czasie działań zbrojnych niedopuszczalnych sposobów lub środków walki – 122 k.k.

Zamach na życie lub zdrowie jeńców wojennych lub ludności cywilnej – 123 k.k.

Inne przestępne naruszenie prawa międzynarodowego – 124 k.k.

Zamach na niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej/Zamach Stanu – 127 k.k.

Zamach na konstytucyjny organ RP – 128 k.k.

Szpiegostwo – 130 k.k.

Zamach na życie Prezydenta RP – 134 k.k.

Zamach na jednostkę sił zbrojnych RP – 140 k.k.

Zabójstwo – 148 k.k.

Sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego (takiego jak pożar, zawalenie się budowli, eksplozja materiałów wybuchowych) – 163 k.k.

Zawładnięcie (porwanie) statkiem wodnym lub powietrznym – 166 k.k.

Bezprawne pozbawienie wolności – 189 k.k.

Wzięcie zakładnika – 252 k.k.

Przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

źródło

#afera #polskiyoutube #youtube #pandoragate #wardenga #boxdel
  • 3
  • Odpowiedz
@woytas: masz stare źródło, ponieważ wyraźnie kwesta ta dotyczy również art 200 kk, czyli czynów związanych z małoletnim.
Natomiast wybronić można się z tego powołując się na paragraf 3 art. 240 kk, czyli, możesz nie zawiadomić o przestępstwie, jeżeli masz obawy o swoje zdrowie lub życie.
  • Odpowiedz
@woytas: Jeszcze istnieje droga konfabulowanego argumentu, gdzie możesz twierdzić, że miałeś przeświadczenie, że czyn ten został już zgloszony przez inną osobę.
Czy za brak powiadomienia organów ścigania grożą konsekwencje prawne? Mam wrażenie, że w konkretnych przypadkach, gdzie sprawą interesuje się opinia publiczna - tak. W mniejszych raczej ten przepis będzie martwy. Podobnie jak nagminne fałszywe zeznania w sprawach rodzinnych, które rzadko kiedy kończą się sprawą o składanie fałszywych zeznań - grożące
  • Odpowiedz
  • 0
@Rinjo: pewnie masz racje, ale istnieje jeszcze to w jaki sposób tą wiedzę zdobyłeś. Jeżeli to były plotki w towarzystwie to możesz w te plotki nie dowierzać, zwłaszcza jak wiele niewiarygodnych osób o tym mówi w towarzystwie. Wówczas możesz też założyć, iż są osoby bardziej poinformowane i to na nich ciąży obowiązek powiadomienia organów ścigania. Na podstawie materiałów przedstawionych przez Wardęgę i Konopskiego wydaje mi się, że część osób się wybroni
  • Odpowiedz