Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki kto z was w ostatnim czasie budował dom i ma jakiegoś excela z zestawieniem kosztów, którym mógłby się podzielić?

Chciałem wstępnie oszacować ile mniej więcej kosztują poszczególne etapy, żeby określić czy w ogóle mnie stać, tylko w internecie nie znalazłem sensownego źródła. Albo naganiają artykułami, że da się wybudować za 2500-3000 zł/m2 albo piszą, że w przypadku małego domu 100m2 bez 700k zł nie zaczynaj. Wydaje mi się, że te dwie opinie są tak skrajne, że właściwie można sobie je wsadzić...

#budownictwo #budowadomu #nieruchomosci
  • 7
@Adriian321: to nie są tanie rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) daj sobie spokój z budową. Lepiej kup sobie już coś na rynku wtórnym. Fachowcy sobie krzyczą aktualnie 100zł/h wzwyż. Odpowiedz sobie na pytanie ile samemu zarabiasz i czy Cię stać na takie stawki. 6000zł za mkw to takie całkiem realne koszty na niski standard wykończenia i szukanie ekip/robienie części samemu.
U mnie to co w kosztorysie rozmija się tak z 3x z tym co krzyczą budowlańcy za każdą robotę gdy proszę ich o wycenę.

Daję sobie spokój dopóki nie znajdę kogoś w normalnych pieniądzach (maks 50% więcej niż kosztorys xD)
@Adriian321: obecnie mam etap fundamentów domu 100mkw. zabudowy. kończę murowanie ściany fundamentowej. Koszty tego etapu do stanu zero to ok. 27-35k, ale są tu wrzucone też jakieś narzędzia, zaplecze, przyłącze energetyczne, studnia na potrzeby budowy itp.
Bezpiecznie szacuję w 500k się zamknąć za całość.
Generalnie jak przyjmiesz sobie standard oferowany przez deweloperów, to wyjdzie Ci śmiesznie tanio, nawet poniżej 400k. Jak coś "+" to górny limit chyba nie istnieje ( ͡