Wpis z mikrobloga

Niech ktoś chłopu wyjaśni jak krowie na rowie, bo nie rozumiem. Mam 150k wkładu własnego, ale interesuje mnie mieszkanie kosztujące 580 000 PLN. Mam wyliczenie z 2 banków
- mBank 425 000,
- Pekao 450 000
i w Velo 480 000 przy czym tutaj wyliczyła mi to pani na infolini a ja podałem trochę zaniżone średnie zarobki, więc pewnie dobiłbym do 500k, ale doradca mowił, żeby tym się nie sugerować bo oni udostępnią jeszcze kalkulator, którym będzie można wyliczyć dokładniej (czego jeszcze nie zrobili)

I teraz sprzedający to mieszkanie, napisał mi że przy umowie przedwstępnej cywilno - prawna, mam wpłacić 150 000, następnie on odbierze to mieszkanie od dewelopera, kolejno podpisujemy umowę przedwstępną notarialnie, decyzja o kredycie, podpisujemy umowę sprzedaży i bank dopłaca resztę.
I teraz pytanie, dlaczego mam wpłacać 150 000, skoro nie wiem z którego banku dostanę pozytywną opinię? Czy do każdego banku muszę składać wniosek na tę samą kwotę, tj tych 425k? No bo jeśli dostanę pozytywa z Velo, no to nie będę musiał dopłacać aż 150, tylko np 50k.

#bezpiecznykredyt #kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 6
@stanleymorison
Bardzo zła praktyka. A co w wypadku gdy nie dostaniesz kredytu? Umowa notarialna tylko i wyłącznie i ja bym nie szedł w pełną kwotę zadatku a maksymalnie 50 tysięcy z tym żeby była zwrotna w razie negatywa. Coś mi śmierdzi z tego co napisałeś, uważaj, uważaj, uuuwazaj(kapitan bomba ( ͡º ͜ʖ͡º))
@stanleymorison: brzmi prawie jak cesja - ja bym w to nie szedł z zadatkiem/zaliczka 150k :) jeszcze nawet nie jest właścicielem tego mieszkania - czeka na przeniesienie na niego własności aby mógł sprzedać dalej, ale może mu brakuje 150k ostatniej transzy i szuka jelenia, bo na cesje zgody nie ma od dewelopera.
@stanleymorison Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego, nie rozumiem czemu sam to sprawdzasz w bankach? Doradca ci to wszystko wyliczy i składa wnioski oraz jego praca nic Cię nie kosztuje.
Poza tym kupujesz albo od właściciela, albo od dewelopera. To, w co się ładujesz to ewidentnie jakiś wał.
@stanleymorison: Pierwsza kwestia to możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na zakup tej nieruchomości. Duża część banków odmówi jego udzielenia do czasu założenia KW. W tym wypadku odrębna własność zacznie istnieć dopiero po założeniu KW, wcześniej jest to ekspektatywa.

Drugi aspekt to bezpieczeństwo takiej transakcji. Płatność przy umowie przedwstępnej może mieć formę zadatku lub zaliczki. W zależności od tego ma różne konsekwencje. W tym wypadku wysokość tej płatności jest wyjątkowo duża i dotyczy