Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, dziś do mnie dzwoniła kolejna ruska spamerka, próbująca wciskać kit o posiadaniu bitcoinów. Pomęczyłem ją trochę, ale jak się skapneła, że tylko przedłużam rozmowę, skończyła wyzwiskami.
Temat jednak nie o tym. Odruchowo po zakończeniu rozmowy numer dodałem do listy spamerów w jednej z aplikacji. Coś mnie jednak podkusiło i sprawdziłem ten numer w google: okazuje się, że należy do małej, lokalnej firmy. Zadzwoniłem więc do niej. Odebrał miły właściciel, mówiący po polsku (a nie jak spamerzy ze wschodnim akcentem). Pogadaliśmy chwilę, okazało się, że ma taki problem od 2 tygodni - dostaje informacje, że do kogoś dzwonił, ogólnie jakieś dziwne sytuacje.
Czy na prawdę polskie sieci telekomunikacyjne nie są w stanie zablokować podszywania się pod czyjś numer? Przecież to może komuś zniszczyć firmę a nawet życie. Jak jego numer trafi na listę "spamerów" to nie będzie w stanie dodzwonić się do kontrahentów. Ktoś może go oskarżyć o wyłudzenie, w końcu to z "jego numeru" ktoś dzwonił ( ͠° °)
#niewiemjaktootagowac #gruparatowaniapoziomu #kiciochpyta #sledztwo
  • 9
@ChlopoRobotnik2137: o to to, kilka miesięcy temu dzwoniłem do banku się spytać czy do mnie dzwonili to mówiła konsultantka, że nie i nie mam sposobu na sprawdzenie czy następnym razem to scam czy bank.

Dopiero parę dni temu dostałem maila, że mogę teraz podczas połączenia telefonicznego potwierdzić w aplikacji, że to dzwoni konsultant z banku.
@kierowcapieszyrowerzysta: Sa w stanie to zrobic.
Tylko to kosztuje pieniadze, a skoro nie ma przepisow tego wymagajacych to sprawe olewaja. Poza tym nie wiem jak to wyglada w przypadku polaczen z zagranicy - bo USA wprowadzilo sobie https://en.wikipedia.org/wiki/STIR/SHAKEN - Kanada chyba tez juz.

A jak widac, jasnie nam rzadzacy maja to w dupie poki to dotyczy zwyklych ludzi i politykow partii opozycyjnej xD https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-falszywe-alarmy-z-telefonu-zony-brejzy-sprawa-zajela-sie-pol,nId,5766727#crp_state=1

Ba, z tego co slyszalem to ludzie
@kierowcapieszyrowerzysta to już chyba plaga. Ostatnio wydzwania do mnie dentysta, elektryk i firma sprzątająca abym odebrał bitcoiny lub zainwestował na Forex. Tak się składa że znam tych ludzi osobiście i sami mówią, że mają z tym spory problem bo przez to tracą klientów.