Wpis z mikrobloga

@Bubbo
inflacja jest spowodowana między innymi zwiększeniem bazy monetarnej i wydrukowaniem ogromnej ilości pieniądza bez pokrycia. Żeby ograniczyć ilość pieniądza w obiegu trzeba ograniczyć akcje kredytowa. Niema innej drogi czy sposobu.

Tak to działa w dużo większych i bardziej złożonych gospodarkach niż nasza. Takie są fakty.
@Sarza01: Ja bym powiedział, że inflacja jest spowodowana gigantycznymi zawirowaniami na rynku gazu i ropy z powodu wojny i spekulacji przez ostatnie 3 lata. A także zerwaniem łańcuchów dostaw przy covidzie i w następstwie braku podaży wielu towarów. A jeżeli gotówki na rynku jest za dużo to można ją ściągnąć podniesieniem podatków. Wysokie stopy zarżną nam gospodarkę, czego efekty już widać.
@Sarza01: jakie przykłady z historii? miałeś kiedykolwiek w polskiej historii gospodarkę tak uzależnioną od tanich kredytów? nie można brać pod uwagę bezmyślnie historycznych danych, bo nigdy nie ma dokładnie takiej samej sytuacji.
tekst z fedem zupełnie przestrzelony, bo nie jesteśmy w takiej samej sytuacji jak usa, więc spiedalaj
trzeba szukac zlotego srodka miedzy zmniejszeniem ilości pieniadza, a utrzymaniem gospodarki przy życiu
Ja bym powiedział, że inflacja jest spowodowana gigantycznymi zawirowaniami na rynku gazu i ropy z powodu wojny i spekulacji przez ostatnie 3 lata. A także zerwaniem łańcuchów dostaw przy covidzie i w następstwie braku podaży wielu towarów.


@Bubbo: te czynniki już nie istnieją od minimum roku.

ściągnąć podniesieniem podatków


@Bubbo: pod warunkiem, że to państwo samo ograniczy swoje wydatki co w naszych warunkach jest niemożliwe - więc niema to sensu.
miałeś kiedykolwiek w polskiej historii gospodarkę tak uzależnioną od tanich kredytów?


@wietnamiec: chcesz rozpatrywać sposoby walki z inflacją na podstawie historii polski?! xD jesteś jakiś opóźniony? Wiesz że tutaj już te 30 lat temu była inflacja? Nie zgadniesz jak ją pokonali. Jak sobie sprawdzisz to się zdziwisz.

bezmyślnie


@wietnamiec: no nie można bezmyślnie opowiadać głupot bo ktoś sprawdzi. i tak wychodzi na to, że mamy wartość kredytów podobną jak średnia
Sarza01 - >miałeś kiedykolwiek w polskiej historii gospodarkę tak uzależnioną od tani...

źródło: Zrzut ekranu 2023-10-04 195812

Pobierz
@Sarza01: jestes idiota i rzeczywiscie nie bede dalej sie produkowal, bo szkoda czasu
btw mowimy o kredytach wsrod przedsiebiorcow i wrzucasz wykres kredytow konsumenckich, taki jestes ekspert XD
@Bubbo @Sarza01: gówno a ograniczenie konsumpcji,
ograniczenie akcji kredytowej,
co dla przedsiębiorców i tak #!$%@? daje jeśli wykręcą większy zwrot, ot dźwignia finansowa

jakby wyciągnięcie pieniądza z rynku miałoby obniżyć inflację to by podnieśli stopę rezerw obowiązkowych a tego nie robią

to że ludziom hipoteczne idą w górę to tylko świadczy o bantustanie polskiego rynku w sprzedawaniu kredytów na zmienną stopę kiedy w cywilizowanym świecie kredyty udzielane są na stałą a
Także błaźnie, nie ma innego sposobu walki z inflacją niż podniesienie stóp procentowych. Nie jesteś wstanie udowodnić że jest inaczej, skończ bełkotać i mnie obrażać pokraczna kreaturo.


@Sarza01: Pewnie, że są. Piszesz o polityce monetarnej, ale istnieje też polityka fiskalna - podatki, emisja obligacji, cięcie wydatków publicznych. Wszystko, co ściąga kasę z rynku, działa na zmniejszenie inflacji. Ostatnio nawet państwówki są wykorzystywane do zmniejszenia inflacji. Inną kwestią jest, że przed wyborami
@Bubbo: pisalem to juz wczesniej, ale zostalem zminusowany, bo taka to wiedza wykopkow. Podczas inflacji zacheca sie ludzi do gromadzenia kapitalu, a nie wydawania. Ludzie powinni oszczedzac a nie wydawac kase, kazda wieksza ilosc pieniadza na rynku napedza inflacje i powie Ci to kazdy sensowny ekonomista. Idz, poczytaj artykuly chociazby Instytutu Misesa, gdzie pisza doktorzy ekonomii, to sie dowiesz jak sie operuje podczas inflacji, a nie wladasz chlopskim rozumowianiem.
@Hylfnur @aeiou12345

panowie ja rozumiem wszystko.

Chodzi mi tylko o to, że za polityke monetarna odpowiada BC. Niezależnie od wzrostu, "kondycji" gospodarki czy giełdy powinien robić swoje i walczyć z inflacja podnosząc stopy. Tu nie ma jakiś cudów czy nieścisłości. Wszytko jest jasne i klarowne. Jak pisałem - tak to działa w dużo bardziej złożonej i rozwiniętej gospodarce niż nasza. Bo najważniejsza jest waluta i wartość pieniądza - przynajmniej dla BC. Tak