Wpis z mikrobloga

jeżeli milion stoików nie pójdzie na wybory i w efekcie wygra konkretny kandydat, to czy można powiedzieć że nie mieli na to wpływu?


@Masuj: żaden pojedynczy stoik nie miał wpływu, bo decyzja jednego nie miała wpływu na decyzję innych (chyba, że zajmowali się namawianiem innych żeby nie szli, ale zakładam że nie, bo są stoikami)
@czykoniemnieslysza: mylisz to chyba z ignorancją. Jeśli każdy stoik tak by podchodził to sporo osób nie uczestniczyło by w procesie który ma jednak duże przełożenie na nasze życie. Myślę że to uproszczenie stawiając sprawę w ten sposób że skoro stoicyzm zakłada nie przejmowanie się sprawami na które nie ma się wpływu to można olać wybory, bo jednak wpływ jakiś jest no i to obowiązek obywatelski. A jednak moralność, życie społeczne, publiczne
@Lizbona: Ok. A zatem jakimi sprawami stoik zazwyczaj świadomie nie zawraca sobie głowy, bo nie ma na nie wpływu. Ciekaw jestem przykładów. Pytam bo interesuję się stoicyzmem od niedawna, a jednocześnie najbardziej przemawiają do mnie konkretne przykłady.
@czykoniemnieslysza: Powinien angażować się w miarę możliwości w sprawy społeczności. Nie masz wpływu na wynik wyborów, ale masz wpływ na podjęcie dobrej wg siebie decyzji i pójście i zagłosowanie. To na co masz wpływ to działanie na korzyść swoich wartości.

Stoicyzm w przeciwieństwie do epikureizmu właśnie zachęca do interesowania się sprawami państwa.
@czykoniemnieslysza: Trochę korekta po przemyśleniu dokładnie. Właśnie masz wpływ na wynik wyborów, nie masz wpływ na to czy on będzie pomyślny dla ciebie czy nie. Nie masz wpływu na to jak zagłosują inni. Ty sam jednak masz wpływ na wynik i na to czy będziesz głosował za swoimi wartościami.
@czykoniemnieslysza: słuchaj, stoicyzm jest filozofią a nie kodeksem zasad jak religia której zasad jeśli nie spełnisz to idziesz do piekła. Ma otworzyć ci pewne klapki. Jeśli uważasz że z powodu że stoicyzm zakłada nie przejmowanie się rzeczami na które nie masz wpływu możesz nie iść na wybory to spoko. Ale jeśli ktoś jednak zdecyduje się to dalej będzie mógł się nim nazwać. A nawet jeśli uznasz głosowanie jako potknięcie w drodze