Wpis z mikrobloga

Recykling używanych tekstyliów na razie w Polsce leży. Zazwyczaj przerabiamy je na szmatki bądź wrzucamy je do śmietnika i po kłopocie. Tymczasem w większości tekstyliom można dać drugie życie. Jednym z pomysłów jest umieszczenie ich w specjalnym kontenerach na odzież, które "zdobią" nasze osiedla - trzeba przyznać że ich projektant nie miał zbyt wiele gustu. Same kontenery budzą jednak kontrowersje, bo jakoś tak się przyjęło, że przede wszystkim zbierają odzież na cele charytatywne, a to jest po prostu biznes. Jednak czy to źle? Czy lepiej jest wrzucić odzież do śmieci niż do takiego kontenera? W końcu segregujemy plastik, szklane butelki czy bio i nie oczekujemy w zamian za to zapłaty. Jest przecież też czynnik ekologiczny.

Czy nasze nieużywane spodnie trafiają do potrzebujących? I co powstaje z naszej zużytej odzieży? Postanowiłem przyjrzeć się sprawie i oto czego się dowiedziałem.

#gruparatowaniapoziomu #recykling #ekologia #secondhand
adametto - Recykling używanych tekstyliów na razie w Polsce leży. Zazwyczaj przerabia...
  • 54
  • Odpowiedz
Złe nie jest to, że ktoś sobie z tego zrobił biznes - złe jest to, że tam przez lata był wielki znak PCK i ludzie myśleli, że to idzie na cele charytatywne. Nie miałbym nic przeciwko wrzucaniu tam ubrań, które i tak wyrzuciłbym do śmietnika gdyby tam było napisane, że ktoś im da drugie życie w lumpeksie. Ale jak był na nich wielki znak PCK a wszyscy wiedzieli, że to idzie do
  • Odpowiedz
@adametto: Serio myślisz, że segregujemy szkło, plastik i bio i nie oczekujemy za to zapłaty? Mamy takie zaawansowane AI, więc czemu nie może tego robić sortownia jak kiedyś? #!$%@?ć segregacje śmieci, to tylko kolejny podatek. :/
  • Odpowiedz
@maegalcarwen: żaden kontener nie jest PCK. PCK udostępnia swoje logo za około 200k na miesiąc. Tak samo robi Caritas. Są dwie firmy które maja prawie cały ten rynek w swoich rękach. Wtorpol i Vive textile. Jedni maja PCK drudzy Caritas. :) sam wtorpol ma około 60 tys kontenerów w Polsce.
  • Odpowiedz
Dziwne że recykling np. elektroniki, którą wyrzuca się przecież rzadziej, jest jakoś lepiej zorganizowany niż recykling tekstyliów.


@maegalcarwen: jak to lepiej? nie łażę oddawać elektroniki, bo mam daleko taki punkt. wrzucam do pojemnika z plastikiem i metalami i wali mnie to.
  • Odpowiedz
@adametto: Do Pana milionera trafiają - Wtórpol. https://superbiz.se.pl/wiadomosci/szok-nie-uwierzycie-co-sie-dzieje-z-naszymi-zuzytymi-ubraniami-aa-5eqx-nzrL-FkcF.html

5. Leszek Wojteczek - 215,3 miliony złotych (7). Recycling, handel.
Założyciel i jednej z najprężniej działających świętokrzyskich firm - Wtórpol w Skarżysku-Kamiennej. Ma 60 lat. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Jego żona Ewa pełni funkcję prezesa Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza. Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa, którym przywoził odzież używaną
  • Odpowiedz