Wpis z mikrobloga

Ponieważ planuję wybrać się w przyszłym roku na miesięczną podróż po #japonia, a często ludzie pytają o ewentualny budżet, to tutaj małe zestawienie kosztów dla dwóch osób + kilka objaśnień/wskazówek, może ktoś skorzysta i też wybierze się na dłuższe zwiedzanie :)

Bilety lotnicze: 7500 zł
Hotele: 8500 zł
Komunikacja miedzy miastami: 3600 zł
Komunikacja w miastach: 1000-1300 zł
Ubezpieczenie: 2500 zł

Suma: ~24k zł + nieokreślona kwota za jedzenie, atrakcje i pamiątki

Lot: wybrałem o 1,5k zł droższą opcję QatarAirways zamiast China Airlines. Głównie ze względu na opinie o chińskim przewoźniku, wymaganych testach na covid(domowych, ale jeżeli wykryją, że jesteś chory to żegnaj Japonio) + qatar daje możliwość jednorazowej zmiany daty lotu i bagaż nadawany 25kg w cenie, no i pekińskie lotnisko nie słynie z gościnności. Aha jak coś to są jeszcze dostępne bilety w cenie 3,6k za osobę na maj-czerwiec 2024

Hotele: na dłuższy pobyt polecam wynajęcie apartamentu z kuchnią i pralką, lub wynajem naprzemienny hotel-apartament(taką opcję wybrałem). Uwierzcie mi po tygodniu mieszkania w pokoiku 3x5, można dostać #!$%@?. Co do samych hoteli w Japonii, to jest o tyle inaczej niż w reszcie świata, że nawet te tanie i nisko oceniane na bookingu są naprawdę spoko. Warto przed wyborem hotelu sprawdzić czy opinia 6/10 jest zasłużona czy zaniżona bo japończykowi "brakowało kapci w toalecie". Zwracajcie też uwagę na bliskość metra/jr, bo to wasz główny transport. Co do samej ceny, to aktualnie tokio jest strasznie drogie w porównaniu do reszty kraju zwłaszcza w okresie wiosnno-letnim, dlatego mimo początkowych planów 10 dniowego zwiedzania, zmniejszyłem je do 5. Aha, jeżeli wybierasz się do Kioto, i jesteś bardziej w zwiedzanie niż imprezowanie, to lepszą opcją jest mieszkanie właśnie w Kioto aby ominąć ceny za przejazdy hotel->Osaka->Kioto<-powrót mimo, że to w Osace są z pozoru tańsze i lepsze hotele. Warto też dopłacić za "true japan experience" jakim są ryokany i hotele kapsułowe (są też koedukacyjne dla par)

Komunikacja między miastami: Od tego roku ceny JR Pass wzrosły o ~40%, i nie opłaca się ich kupować(przynajmniej w moim przypadku 4,6k vs 6k). Zaplanowałem sobie tak trasę, aby shinkansenem jechać tylko dwa razy tj z Tokio do Nagoi i z Hiroszimy do Tokio. Resztę tras zrobię zwykłą koleją starając się wyjeżdżać z samego rana, lub późnym wieczorem aby nie tracić dnia, co też tobie polecam. Mały tip, jeżeli jedziesz na 1-2 tygodnie i będziesz zwiedzał tylko tokio i kioto, to warto zainwestować w Hokuriku Arch Pass

Komunikacja miejska: tu pojawia się mały problem, bo bez jr pass trzeba bulić za każdy przejazd, i o ile można doładować sobie suicę, to jest to strasznie drogie. Inne rozwiązanie to kupowanie kilkudniowych biletów, ale wiadomo.. nie zawsze dojedziesz do celu samym metrem/koleją. Warto też sprawdzać promocje na dedykowanych apkach np. https://www.klook.com/activity/1552-subway-ticket-tokyo/

Ubezpieczenie: must have, koszty leczenia nawet podstawowych urazów/chorób mogą doprowadzić do bankructwa

Jedzenie: Ceny w zależności od miejsca/jakości są naprawdę różne, i średnio wychodziło mi około 200-350 zł / 2 osoby dziennie jedząc wyłącznie na mieście. Warto oddalić się od turystycznych spotów, żeby zjeść lepiej i taniej(problem to zazwyczaj brak angielskiego menu). Tu wracam do hotelów, bo jeżeli wynajmiesz apartament, to śniadania i kolacje, możesz sobie sam gotować co znacząco obniży koszty. Kolejna opcja to jedzenie gotowców z 711 (naprawdę smacznych), ale w kółko sprzedają to samo, więc może się szybko znudzić

Internet: tym razem zamiast kupować jedną kartę sim za +-150zł, planuję wykupić 2 x esim. Jedną 3gb tylko do google maps i hyperdia, i drugą 15gb https://esimdb.com/japan

Gotówka: warto na miejscu wypłacić z ATM odpowiednią ilość gotówki, która pozwoli ci na przeżycie gdy zgubisz portfel z kartą płatniczą. Ja zawsze zostawiam w hotelu zapasową kartę(zabezpieczoną przed nieautoryzowanym użyciem) i skitrane min. 100k jenów, +30k ze sobą na wszelkie nieprzewidziane wydatki

Poniżej trasa podróży, którą można się inspirować przy planowaniu własnej wycieczki
AlvarezCasarez - Ponieważ planuję wybrać się w przyszłym roku na miesięczną podróż po...

źródło: Untitled

Pobierz
  • 10
@AlvarezCasarez właśnie jak napisałem ten wpis, to zacząłem się zastanawiać, czy nie lepiej się zastanowić nad wyjazdem na 2 tygodnie. Przelot to te same pieniądze, JRpass też, bo tydzień w Tokio i tydzień na przejazdy. Więcej siana na jedzenie które nie jest drogie i noclegi to bym eksperymentował w podróży pociągiem. Bardzo chciałbym pojeździć trochę pociągami.