Wpis z mikrobloga

  • 0
@vitovia czy taka ruda może występować kilka centymetrów pod ziemią? Miejsce w którym go znalazłem to okolice mojego domu, Gdańsk. Teren dokładnie przeszukany i tylko jeden taki rodzynek.
  • Odpowiedz
@blantosz: nie jestem geologiem więc nie umiem odpowiedzieć.
Ale sądzę że jest to możliwe, sam kiedyś znalazłem bryłkę rudy, chyba żelaza bo była ruda. U mnie nie ma złóż rudy żelaza ale ok 30km ode mnie były kiedyś nieduze złoża rudy (już wyeksploatowane).
Zakładając że lodówce przepychały kiedyś ziemię i skały to chyba można założyć że gdzieś zawieruszyły się pojedyncze kawałki.
Ale to tylko moje zdanie a nie jakas wiedzą:)
  • Odpowiedz
  • 0
@vitovia: W sumie to mogło by się zgadzać, mieszkam na - chyba to się tak nazywa - uskoku morenowym.
znalazłem już kilka kamieni które wykazywały właściwości magnetyczne ale ten zwrócił szczególnie moją uwagę, jest pokryty czarnym nalotem z zewnątrz i jest dosyć ciężki jak na swoją objętość.
  • Odpowiedz
  • 1
@blantosz w utworach morenowych możesz znaleźć prawie wszystko, lodowiec przywlókł ze Skandynawii całe mnóstwo różnych skał magmowych i metamorficznych, mogą się zdarzyć jakieś okruszcowane kawałki.
Nie wiem co rozumiesz przez właściwości metaliczne (tzn. że wykrył go wykrywacz metalu, ok). Jeżeli ma właściwości magnetyczne to może to być magnetyt. Na zdjęciu w komórce to niewiele widzę ale takie złotawe kolory mają różne minerały kruszcowe typu piryt, chalkopiryt it'd, jest tego całe mnóstwo.
O
  • Odpowiedz
  • 0
@pigoku: Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie. Zawsze myślałem że w moich okolicznych terenach lodowiec szedł od zachodu a nie od północy, na to wskazywało by ukształtowanie terenu. Na zrzucie po prawej wypłaszczone depresyjne Żuławy, na północ centrum Gdańska jakieś 3-4km, a ten kamyk znalazłem w okolicach strzałki, na wzniesieniu które idzie przez środek.
blantosz - @pigoku: Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie. Zawsze myślałem że w moich okol...

źródło: gdanskorunia

Pobierz
  • Odpowiedz