Wpis z mikrobloga

Ależ onuce mają używanie ()

Od czasu embarga na ukraińskie zboże ceny w Polsce leciały w dół. Taniało dokładnie tak jak na światowych i europejskich rynkach. Bo rynek zboża jest międzynarodowy, ceny kształtowane są np. na amerykańskim cbot albo paryskim euronext. I dlatego UE nie przedłużyła embarga.

Pis0wcy robią natomiast politykę pod publiczkę xD Ukraińcy korzystają z prawnych możliwości. Czy Polska zachowalaby się inaczej gdyby odcieli nam rynek zbytu w kluczowym sektorze Gospodarki? Jakiś mireczek pisał czemu Ukraina nie buduję przetworczej infrastruktury żeby robic mąkę tylko ciśnie zboże za granicę? Nie wiem, może przez to że kacapy lubią bombardować cywilne obiekty? Czarnomorskie porty, przedszkola, elektrownie itp? xD
Lepsze pytanie czemu Polska nic nie robi w tym kierunku? Myślicie, że we Francji i Niemczech tak płakali przed 2004 bojąc się o zalew tanim polskim surowcem? Nie - szli w przetworstwo żeby zarabiać. No ale my mamy partaczy pis0wskich nie potrafiących rządzić

#rolnictwo #wojna #ukraina #rosja #bekazpisu #neuropa #polityka
  • 28
  • Odpowiedz
Ukraina nie buduję przetworczej infrastruktury żeby robic mąkę tylko ciśnie zboże za granicę?


@mentari: Ziarna zboża można przechowywać latami. W przypadku mąki są to miesiące. Ziarna zboża także dużo łatwiej się transportuje od mąki. Dlatego na rynkach międzynarodowych od przeszło 800 lat handluje się ziarnami zbóż a nie mąką. To tak z rzeczy oczywistych.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Thorkill ziarna zboża przechowywane latami XDDDDDDDDDDDDDDDDDD to się uśmiałem

Co do reszty się zgadzam, tylko co to ma do rzeczy? Jakaś onuca była oburzona, że ukry nie robią mąki dla ludności do wyżywienia tylko sprzedają za granicę i do tego piłem
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Laaq no a archeolodzy czasami wykopią dobrze zachowane produkty sprzed 2000 lat pne. Chodzi o to, że żaden rolnik nie będzie ryzykował zepsucia się surowca i tyle magazynowal ziarna. Jaki młyn będzie chciał pszenicę czy kukurydzę sprzed 10 lat na mąkę?

Poza tym rolnik potrzebuje co sezon miejsca na nowe zbiory. Może posłuchamy specjalisty @rolnik_wykopowy - znasz kogoś kto trzymał zboże dłużej niż 1,5 sezonu w silosie?
  • Odpowiedz
Lepsze pytanie czemu Polska nic nie robi w tym kierunku?


@mentari: robili tylko w taki sposób że nasi biznesmeni sprzedawali zborze techniczne do naszych młynów jako spożywcze :)

No ale winni temu Ukraińcy bo to zboże z Ukrainy. a nasze służby i urzędy kontrolne nie są w stanie wychwycić te oszustwa naszych "biznesmenów".
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@SpalaczBenzyny za kontrolę zboża na granicy odpowiadają:
- państwowa inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa
- inspekcja weterynaryjna
- inspekcja sanitarna

Wszystkie te służby pod pis0wska kontrolą ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@mentari: Ciężko mi się w tym temacie wypowiadać, bo mój rejon to warzywa, a nie zboża, więc siłą rzeczy nie ma w mojej okolicy dużych producentów zbóż. Ci co sieją, żeby zachować płodozmian, to zwykle sprzedają po żniwach, lub na przednówku.
  • Odpowiedz
Polska nie blokuje tranzytu zboża tylko sprzedaży na polski rynek Saszka.


@1masa: więc nie ma problemu żeby tir z ukraińskim zbożem został przeładowany u polskiego eksportera? xD
  • Odpowiedz
Polska nie blokuje tranzytu zboża tylko sprzedaży na polski rynek Saszka.


@1masa: Jakby to była jakaś róznica. Nazywaj mnie też saszką bo wstyd być Polakiem jak kretyni waszego pokroju co się cieszą, że rząd przed wyborami robi laskę rolnikom by podbić ceny zbóż. Potem przez takich kretynów płacę więcej w sklepie...
  • Odpowiedz
@1masa: i to działo się przez firmy powiązane z władzą, w dodatku przy machlojkach typu "zboże techniczne".

Teraz chcieliby je wysyłać tranzytem ale bez przeładunku w magazynach nie są w stanie tego robić.
  • Odpowiedz
@aarahon: W dobrze rozwiniętym kraju nie powinno to być problemem. Polska nie jest tak dobrze rozwinięta pod względem mocy magazynowych i transportowych, no i towar tani a koszta transportu duże. Nie wiem czy eksport zboża z Ukrainy jest opłacalny nawet gdybyśmy kupowali go za pół ceny. Nie mamy dostępu do morza czarnego by pchnąć towar krótszą drogą do Afryki, w tej kwestii więcej może pomóc Rumunia niż Polska.
  • Odpowiedz
@aarahon: Tranzyt zależy od mocy transportowych. Wierny że transport drogowy jest nieopłacalny w przypadku zboża, dlatego całe to zboże trafia do Polski bo tranzyt to mit. Jeżeli Ukraińcy zapłacą za ten tranzyt to niech sobie tranzytują tylko dobrze wszyscy wiemy że to mit i chodzi o wepchanie tego zboża do Polski. Tak jak napisałem wyżej, Ukraina powinna dogadać się z Rumunią zamiast się obrażać albo dać nam dostęp do morza
  • Odpowiedz