Wpis z mikrobloga

mam pytanko do historyków - kto w końcu budował te pieprzone piramidy w Egipcie? Z jednej strony czytam, że "nie nie nie, wcale nie niewolnicy tylko wolni rzemieślnicy" a jednocześnie w tej samej książeczce, że budowali chłopi którzy byli własnością przypisaną do ziemi, oddawała większość owoców pracy i jak nie mieli co robić na polu to byli odsyłani do piramid. Brzmi to dla mnie jak niewolnictwo.

#historia #egiptologia #starozytnyegipt
  • 12
@FOTEL W wyniku odkryć archeologicznych aktualnie dominuje przekonanie że piramidy wznosili ludzie wolni, egipscy chłopi.

Budowa piramid była dla egipskiego państwa kluczowym projektem, stąd też robotnicy mogli liczyć na niezłą pensję czy opiekę medyczną której nie mieliby gdyby zajmowali się czymś innym. Dodatkowo wielu kusiło zwolnienie z podatków i kwaterunek.

Dieta też była porządna, o robotników dbano bo byli cennym zasobem. Oczywiście wypadki się nie zdarzały, ale nie wynikały z drakońskich warunków
  • 0
Oczywiście wypadki się nie zdarzały, ale nie wynikały z drakońskich warunków czy pracy ponad siły.


@DonTadeo: o ile czytałem to był okres gdy nie była to prawda bo egipscy chłopi mieli tak ciężko że zastrajkowali

dzięki za odpowiedź ogólnie
@FOTEL Oczywiście, gdy państwo przechodziło kryzys to odbijało się to na pogorszeniu warunków, ale te i tak były lepsze niż los zwykłego egipskiego chłopa "na prowincji".
  • 0
@DonTadeo: tak się zastanawiam czy dobry obraz chłopa przy piramidzie nie jest jednak mimo wszystko pewną retoryczną manipulacją. Nie zamierzam kwestionować dobrych warunków pracy, ale czy poświęcanie ogromnych zasobów na rzecz budowania rzeczy związanej wyłącznie z pochowaniem monarchy nie jest mimo wszystko w pewnym sensie niewolnictwem? Albo ci się dobrze żyje w pracy przy piramidach albo marniejesz na prowincji i spora część zasobów pójdzie właśnie na piramidy.

z drugiej strony nie
@FOTEL: chlopi panszczyzniani byli niewolnikami? Tez musieli wykonywać okreslone prace. No i trzeba tez rozrożnić fachowców, a takiego chlopa od ciagniecia blokow kamiennych
@FOTEL: @DonTadeo: oprócz wspomnianych argumentów ważną rolę odgrywał też cykl wylewów Nilu, budowa obiektów publicznych dawała zajęcie podczas nieproduktywnych dla rolnictwa pór roku.
  • 0
@edwolf: fajnie, że odkopałeś temat bo wypożyczyłem Dzieje Herodota i wg niego Egipcjanie wyklinali Cheopsa za to, że ten wymyślił sobie postawienie wielkiej piramidy co wprowadziło Egipt w czasy biedy. To stoi w pewnej sprzeczności z tym co napisano wyżej.