Wpis z mikrobloga

Schemat przedstawia miejsca, w których medycy łatali dziury Achillesa wracającego z bitew podczas wojny trojańskiej.

Początkowo Grecy planowali wzmocnić te miejsca, zakładając, że są one najbardziej narażone na ostrzał. Dopiero węgierski statystyk zwrócil uwagę, że są to uszkodzenia Achillesa, któremu udało się wrócić do obozu i że należy wzmocnić piętę.

Dziś takie rozumowanie nazywamy błędem przeżywalności.
InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII - Schemat przedstawia miejsca, w których medycy łatali...

źródło: 316

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shekerama: NAJWIĘKSZE PYTANIE MOJEJ EDUKACJI SZKOLNEJ.

PAMIĘTAM JAK PISAŁEM SPRAWDZIAN Z MATEMATYKI I NIE MOGŁEM POLICZYĆ PIERWIASTKA Z 4 BO CAŁY CZAS TYLKO TO JEDNO PYTANIE W GŁOWIE: "DLACZEGO NIE MOGŁA GO ZANURZYĆ JESZCZE RAZ, TYM RAZEM TRZYMAJĄC GO ZA JAKĄŚ INNĄ CZĘŚĆ CIAŁA?! WTEDY CAŁY BYŁBY NIEŚMIERTELNY".

Do dzisiaj to pytanie nie daje mi spokoju. Może przez to nic nie osiągnąłem w życiu.
  • Odpowiedz
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: tu autentyczne "Survivalship bias"

Statystyk Abraham Wald zwrócił w trakcie drugiej wojny światowej uwagę, że planowanie dodatkowych wzmocnień samolotów według uszkodzeń tych, które wróciły z lotów bojowych, jest błędem – najbardziej wrażliwe mogą być właśnie obszary, których uszkodzeń nie stwierdzono, ponieważ nie pozwoliły na powrót samolotu.
klatra - @InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: tu autentyczne "Survivalship bias"

Statyst...

źródło: Survivorship-bias.svg

Pobierz
  • Odpowiedz