Wpis z mikrobloga

Czy do odpalenia i obsługi btc node na przykład na raspberry pi potrzeba jakiejś wiedzy programistycznej? W sensie znajomosci jakiegoś języka programowania?
Ostatnio tak zacząłem myśleć że mimo że taki node jest mi zupełnie niepotrzebny to może bym się w coś takiego pobawił z nudy żeby poczuć się jak jakiś pan inżynier xD
Rzecz w tym że moja wiedza programistyczna jest równa zeru. A wiedza o tajnikach technologii btc nie wykracza za daleko poza jakieś podstawowe pojęcia znane każdemu kto hodluje.
#bitcoin
  • 7
  • Odpowiedz
@Amenotejiikara nie jest potrzebna taka wiedza, jest dużo poradników krok po kroku i przez te loadery praktycznie samo wszystko się robi. Zobacz np. Umbrel, ale są też inne dystrybucje bez dodatkowych apek, np. Raspblitz
  • Odpowiedz
@Amenotejiikara: tylko że odpalanie tego na rpi nie ma żadnego sensu. Wstępna weryfikacja bloków potrwa całą wieczność. No chyba że zrobisz to na szybkim komputerze, z szybkim dyskiem i potem przekopiujesz katalog ~/.bitcoin już na malinę
  • Odpowiedz
@Amenotejiikara: nie wiem czy wiele osób ma je dzisiaj na raspberry, bo dzisiaj są absurdalnie drogie i niedostępne. Ale myślę że to najlepszy sposób - synchronizujesz na szybkim pc, a potem już rpi sobie poradzi z synchronizacją nowych pojedynczych bloków (średnio raz na 10 minut)

Na pewno nie warto kupować rpi do tego, jak ktoś chce kupić coś taniego o niskim poborze prądu etc to polecam dell wyse. Tańsze niz rpi
  • Odpowiedz
A no i pamiętaj że teraz trzeba z 500gb na blockchain jak nie więcej :)


@assninja: teraz to trzeba więcej ramu na synchro. Baza UTXO która jest mielona przy synchro nie mieści się w ramie raspberry. Musi operować na dysku a to bardzo małe rekordy 4k.

Nie wiem ile leci synchro obecnie na raspberry 4GB ale wolę nie wiedzieć.

Ludzie nie ogarniają co to baza UTXO, jak to działa i że
  • Odpowiedz