Wpis z mikrobloga

Wyobrażacie sobie jaki ból tyłka miałby @niezdiagnozowany gdyby ktoś racjonalny wprowadził progresywny kataster i jednocześnie wprowadził regulacje czynszów powiązaną ze średnimi zarobkami w mieście np. całkowity koszt wynajmu 1m2= wartości 1h pracy średniego dochodu. Albo wprowadzenia podatku katastralnego dla wszystkich np. 05-1% i każdego kolejnego mieszkania o 0,5% więcej w stylu pierwsze 1% drugie 1,5% trzecie 2% itd. z jednoczesnym obniżeniem podatku dochodowego i z pewnymi wyjątkami np. dla emerytów dopiero od drugiego nierucha, lub ulga. Z możliwością odliczenia podatku od hipoteki w przypadku pierwszej nieruchomości. I ulgą przy wynajmie mieszkań, bo przecież celem nie było by zarżnięcie rentierów a poprawa dostępności mieszkań i zniechęcenie do kiszenia betonu jak żetonów.
Btw ankieta czy takie idee podatkowe są już komunistyczne i czy protekcjonizm socjalno gospodarczy jest już komunizmem?
#nieruchomosci

To już komunizm, czy nie komunizm

  • Komunizm 57.0% (65)
  • Nie komunizm 43.0% (49)

Oddanych głosów: 114

  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Szemiques:

gdyby ktoś racjonalny wprowadził progresywny kataster i jednocześnie wprowadził regulacje czynszów powiązaną ze średnimi zarobkami w mieście np. całkowity koszt wynajmu


Wprowadzanie cen regulowanych w panstwie, które w latach 45-89 cierpiało na braki w sklepach ze wzgledu na wlasnie istnienie takich cen. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Szemiques: mało podatków płacisz? Kataster skasuje podatek od nieruchomości który idzie do gmin, może deszczowy zostanie ale to tyle. Gminy będą mogły się po kolei zwijać i sprzedawać budynki administracji pod magazyny.
  • Odpowiedz
Wprowadzanie cen regulowanych w panstwie, które w latach 45-89 cierpiało na braki w sklepach ze wzgledu na wlasnie istnienie takich cen. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@niezdiagnozowany: polecanie picia 2 litrów wody na osobę, w państwie, które ucierpiało w roku 1997 przez powódź tysiąclecia, wywołaną przez właśnie istnienie tejże wody. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rockip: nie wiem jak to w ogóle skomentować.

Myślę, że nadałbyś się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tam też w na poczatku roku mowili, że Bezpieczny Kredyt nie wpłynie na ceny nieruchomości, tak samo jak ceny regulowane najmu nie wpłyną na to, że albo ludzie będą dopłacać pod stołem za najem albo będzie mniej dostępnych mieszkań na wynajem ;).
  • Odpowiedz
@Szemiques: literalnie komunis ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a progresja musi być mocniejsza, co najmniej 2% na kolejne mieszkanie - jak będzie za mała progresja to landlord podniesie czynsze zamiast sprzedać mieszkanie
  • Odpowiedz
@rockip:

o zgrywam się, nie jestem za kontrolą cen najmu;p ale kataster od N-tego mieszkania to już mniam:)


A czemu od n a nie od pierwszego. Skonczy sie tym, ze kazde mieszkanie bedzie obciazone podatkiem katastralnym daje temu kilka lat, jak otworzycie te puszke
  • Odpowiedz
Powiedz mi w jaki sposób uwazasz, ze ustawowe ograniczenie cen najmów ograniczy rzeczywistą cene najmu albo wpynie na wieksza podaz takich mieszkan? Ceny mieszkan moglyby spasc w zupelnie inny sposob, ale po co prowadzic rozsadna polityke fiskalną ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@niezdiagnozowany: no właśnie przecież napisałem, że nie jestem za regulowaniem cen najmu. Na ceny najmu najlepiej wpłynie kataster progresywny od n-tego mieszkania, który zwiększy podaż mieszkań. A mój komentarz odnosił się do tego, że demonizujesz regulacje cen, pomimo że w niektórych obszarach są aktualnie stosowane na całym świecie. Ale to nie oznacza, że regulacja akurat cen najmu jest dobra.

A czemu od n a nie od pierwszego. Skonczy sie tym, ze kazde mieszkanie bedzie obciazone podatkiem katastralnym daje temu kilka lat, jak otworzycie te puszke pandory.

No jeśli ktoś wprowadzi go w
  • Odpowiedz
o właśnie przecież napisałem, że nie jestem za regulowaniem cen najmu. Na ceny najmu najlepiej wpłynie kataster progresywny od n-tego mieszkania, który zwiększy podaż mieszkań.


@rockip: na ceny mieszkan wplynie najlepiej prowadzenie rozsadnej polityki monetarnej, a nie podatek katastralny.

Jeśli ktoś obrzydliwie bogaty, zacząłby masowo skupować dobro pierwszej potrzeby, (przykładowo zborze) i następnie zatapiać je na dnie oceanu, przez co produkcja pieczywa stałaby się bardzo droga i ludzie zaczęli by
  • Odpowiedz
Jakos w Niemczech ceny nieruchow nie zaczely spadac w ostatnim roku z tego powodu, ze zwiekszono stawke podatku katastralnego od n-mieszkania, tylko m.in. dlatego, ze EBC zaczął realizowac swoje zadania.


@niezdiagnozowany: jeśli jest tak jak mówisz, oraz zwiększenie podatku katastralnego w Niemczech zbiegło się w czasie z działaniami EBC, to raczej nie można stwierdzić jednoznacznie co spowodowało zmianę, nie uważasz?
Jeśli badasz jakiś aspekt i zmienisz więcej niż jeden czynnik, po czym obserwujesz rezultat, to nie uda Ci się określić dokładnie siły wpływu poszczególnych czynników na wynik końcowy.

na ceny mieszkan wplynie najlepiej prowadzenie rozsadnej polityki monetarnej, a nie
  • Odpowiedz
@rockip:

jeśli jest tak jak mówisz, oraz zwiększenie podatku katastralnego w Niemczech zbiegło się w czasie z działaniami EBC


Przeciez nie napisalem, ze zwiekszono stawki podatku katastralnego. Tylko napisałem, ze w ostatnim roku podwyzka cen podatku katatralnego nie sprawila, ze ceny zaczely spadac (bo takiej podwyzki nie bylo).
  • Odpowiedz
  • 0
ciekawe z czego je utrzymają


@Reanef: Przecież katastralny ma charakter typowo lokalny to jest kasa która w zdecydowanej części trafiałaby do samorządów tam jak obecnie z dochodowym
  • Odpowiedz
Przeciez nie napisalem, ze zwiekszono stawki podatku katastralnego. Tylko napisałem, ze w ostatnim roku podwyzka cen podatku katatralnego nie sprawila, ze ceny zaczely spadac (bo takiej podwyzki nie bylo).


@niezdiagnozowany: ok, inaczej rozumiałem to zdanie.

W takim wypadku, to co się stało w Niemczech, świadczy o tym, że działania EBC wpłynęły na ceny mieszkań. Ale co to ma do udowodnienia działania lub niedziałania progresywnego podatku katastralnego od n-mieszkania? W sensie
  • Odpowiedz
@rockip:

W takim wypadku, to co się stało w Niemczech, świadczy o tym, że działania EBC wpłynęły na ceny mieszkań. Ale co to ma do udowodnienia działania lub niedziałania progresywnego podatku katastralnego od n-mieszkania? W sensie to, że go nie wprowadzono dowodzi jego nieskuteczności?


Próbuję Ci tylko wskazać na przykładzie innych krajów, w których funkcjonuje podatek katastralny (wiem, tam od pierwszego mieszkania), że najwiekszy wpływ na ceny mieszkań (jak i kazdego innego dobra) wpływ ma kreacja pieniądza, wartość pieniądza i polityka monetarna. Po drugie, Polska to takie państwo, w którym ceny nieruchomości nie spadają od razu, tu trzeba troche poczekac. Najlepiej jest tu widoczne przy kryzysie z 2008 r., gdzie ceny były napompowane jeszcze bardziej i trzeba bylo czekac ok. 3 lata na wyrazne spadki. Podobnie byłoby zapewne przy katastrze, a nawet nie wiem, czy ceny by spadaly nominalnie (czy tylko realnie), biorac pod uwage jak nasz bank centralny walczy z
  • Odpowiedz
@Szemiques: O co wam chodzi komuchy xD. To jakiś ból dupy czy jak. Jest mieszkanie, mieszkanie kosztuje 600k (na przykład mnie nie stać) Pojawia się jakiś typ który je kupuje (nie interesuje mnie jak on zarobił te pieniądze i czy dostał je od mamy czy wziął kredyt) Chłop wkłada w takie mieszkanie jeszcze 50k w remont i na koniec oddaje je mi bądź komuś innemu za 3k miesięcznie nóweczkę xDDD.
  • Odpowiedz